Irský teriér

Irish Terrier

Oficiální zkratka v ČR: IRT
Výška v kohoutku: 45 cm
Hmotnost: 12 kg
Délka života: 13-14 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 139
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
11.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4253 zobrazení     0 komentářů

Původem je Irský teriér staré irské plemeno, proslavené svou ráznou, útočnou povahou, známé též pod přezdívkou „červený ďábel“. Co se týče dnešního využití, je Irský teriér všestranný pes vhodný pro lov, ale využitelný i jako hlídací. Při lovu se uplatňuje jako slídič a po nástřelu i jako stopař a barvář.

Charakterově je Irský teriér velmi temperamentní, sebevědomý, velmi teritoriální a ve vztahu k cizím psům nesnášenlivý. Je i ostražitý, vždy připravený k obraně, i když se pustí do souboje, zápasí až do hořkého konce. Toto plemeno je vášnivé, inteligentní a učenlivé, je to šikovný lovec.

Pokud si neoblíbíme jeho horkokrevnou a temperamentní povahu, nebude pro nás žádným pohodovým psem. Pokud mu porozumíme, stane se z něj naopak příjemný, kdykoliv využitelný a oddaný pes, který se nám postará o mnoho radostných chvil. Potřebuje od svého pána laskavou, důslednou výchovu a jasné vedení, které je tento pes schopen vždy čas od času otestovat. Je to sportovně založený pes, který miluje pohyb a také zaměstnání. Irský teriér není vhodným psem pro pokojové kanape ani pro lidi, kteří nemají rádi konflikty. Jeho krátká a hrubá srst se musí trimovat; pak nelíná a péče o ni je poměrně snadná.

Irský teriérNázvy ve světě

Anglicky: Irish Terrier

Foto: http://www.pups4sale.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.