Parson Russel teriér

Parson Russell Terrier

Oficiální zkratka v ČR: PJR
Výška v kohoutku: 28-38 cm
Hmotnost: 5-8 kg
Délka života: 13-14 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 339
Využití: společník
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5102 zobrazení     2 komentáře

Parson Russel teriér je velmi staré plemeno foxteriéra, které se dodnes nasazuje při lovu lišek. Byl pojmenován podle svého šlechtitele.

Dnes je toto plemeno využíváno jako lovecký pracovní pes a rodinný doprovodný pes. Parson Russell teriér pronásleduje pod vedením lovce zvěř, na kterou ostře doráží, ale nikdy ho neopouští sebeobranný instinkt, je to vyslovené temperamentní, vytrvalý a neúnavný pracovní pes. Je velmi inteligentní a také učenlivý. K lidem, i cizím, se chová přátelsky, ale k cizím psům je někdy dosti agresivní.

Jde o velmi dobrého rodinného psa, který vyžaduje bezpodmínečné důslednou, ale ne tvrdou výchovu a jednoznačné vedení, které opakovaně testuje. Parson Russell teriér vyžaduje mnoho příležitostí k jeho zaměstnání a také k pohybu, zejména není-li cvičen pro práci při lovu. Je proto velice vhodný pro různé kynologické sportovní aktivity. Zůstává hravým psem s loveckou vášní až do jeho vysokého stáří. Štěňata tohoto plemene musí být již od raného věku seznamována s cizími psy a musí se naučit submisivnímu chování. Tento teriér není vhodným psem pro pohodlné a nervózní lidi. Jeho krátká hrubá nebo hladká srst nevyžaduje po svém pánovi žádnou velkou péči.

Parson Russel teriérNázvy ve světě

Anglicky: Parson Russel Terrier

Foto: http://dogs.bsl-sbt.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.03.2022, 16:38
Chtěla bych si z něj udělat HOTDOG
08.04.2015, 18:26
ja mám jack russel terriera