Bedlingtonský teriér

Bedlington Terrier

Oficiální zkratka v ČR: BDT
Výška v kohoutku: 38-40 cm
Hmotnost: 8-10,5 kg
Délka života: 13-14 let
FCI: III. - Teriéři
Číslo standartu: 9
Využití: společník
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4697 zobrazení     0 komentářů

Bedlingtonský teriér je teriér, vyšlechtěný v minulosti chudými anglickými horníky kolem Bedlingtonu, využívaný k chytání vyder, potkanů a k pytlačení. Odvozen od skotského teriéra kříženého s vydrařem, vipetem a dalšími plemeny. Dnes je toto plemeno využíváno jako rodinný doprovodný pes.

Co se týče charakteru, je Bedlingtonský teriér temperamentní a statečný pes, tzv. vlk v rouše beránčím. Tento teriér je inteligentní průvodce se silně vyvinutým loveckým instinktem. Je hodně fixovaný na svého chovatele a v podstatě klidné, příjemné a jemné domácí stvoření, které ale v rozčilení může rychle vzplanout. K cizím psům ve vlastním revíru se psi chovají nesnášenlivěji než feny. K cizím lidem je Bedlingtonský teriér přátelský až neutrální. Je ostražitý a kdykoliv připravený k obraně. Málo toto plemeno štěká.

Bedlingtonský teriér se nikdy nechová dotěrně nebo vyzývavě, i když jeví snahu být vždy tam, kde se něco děje. Jeho výchova je snadná, má vhodné předpoklady pro různé sportovní činnosti. Miluje pohyb a zaměstnání a rád si hraje. Je to dobrý a přizpůsobivý pes i do bytového prostředí. Jeho srst se upravuje nůžkami stříháním. Je však velmi jemná a nechrání jej před nepřízní počasí. Bedlingtonský teriér nelíná.

Bedlingtonský teriérNázvy ve světě

Anglicky: Bedlington Terrier

Foto: http://www.dogtastic.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.