Amazoňan kubánský

Amazona leucocephala

Výskyt: Argentina, Brazílie, Paraguay
Velikost: 25-30cm
Hmotnost: 240g
Kroužek: 9,5mm
Počet vajec: 3-5
Inkubační doba: 27-29 dnů
Potrava: Směs semen pro velké papoušky, ovoce, zelenina
Cena: 6000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
07.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     74597 zobrazení     0 komentářů

Popis

Amazoňan kubánský je zařazen na seznamu CITES mezi kriticky ohrožené druhy náležející do přílohy A. Tento druh patří zbarvením k nejkrásnějším amazoňanům. Jedná se o středně velkého papouška, dorůstajícího délky mezi 25-30cm. Čelo je bílé a tato barva sahá až za oči. Na zeleném hřbetu je patrné velmi hezké černé lemování. Hrdlo má zbarvení sytě červené. Břicho je různé, od fialovočervené na spodní části, až po převládající zelenou. Ocasní pera mají líbivé znaky žluté a oranžové barvy. Mladý pták má méně intenzivní červené zbarvení na břiše. Bílé peří na čele mívá často slabý nádech žluté, či růžové barvy.

Život v přírodě

Amazoňan kubánský žije ve větších skupinách, ve kterých se ale ptáci z jednotlivých párů drží vždy poblíž sebe. Tito amazoňané se v přírodě živí hlavně semeny stromů, keřů, rostlin a bylin. Mají-li příležitost požírají ovoce a trhají obilniny na polích. Je-li přitom pohromadě velká skupina, projevují se ohlušujícím křikem.

Amazoňan kubánský využívá ke svému hnízdění dutiny, buď ve stromech nebo ve vápencových skalách. Vybírá zpravidla vysoké stromy, vlastní hnízdiště bývá ve výšce kolem 6-ti metrů nad zemí. Ve vápencových skalách se hnízdiště nachází podstatně níž, mezi 0,9-3m. Samice snáší 2-3 vejce, které také sama zahřívá. Mláďata se líhnou po 28 dnech inkubace.

Chov

Při chovu v zajetí bývá často problém s agresivitou samců. Podle R.Low jsou samice amazoňana kubánského schopny snášet vejce již ve dvou letech stáří. Větší pravděpodobnost snůšky je ale po dosažení alespoň tří let. Páru předložíme budku, u které by měla mít základna průměr kolem 28cm, výšku 60cm a vletový otvor o průměru. 8-9cm. Samice v zajetí snáší 3-5 vajec. Mláďata se kroužkují kolem dvou týdnů věku. Používají se kroužky o průměru 9,5mm.

Poddruhy

Amazoňan kubánský se vyskytuje v těchto poddruzích:
A. leucocephala leucocephala (amazoňan kubánský východní)
A. leucocephala bahamensis (amazoňan kubánský bahamský)
A. leucocephala caymanensis (amazoňan kubánský kajmanský)
A. leucocephala hesterna (amazoňan kubánský menší)

Zajímavost: jedním z prvních chovatelů, kteří dokázali odchovat mutačního amazoňana byl v roce 1991 Čech Vladimír Matějka. Jednalo se o olivově zelenou samici, která byla použita dále v chovu a později odchovala i stejně zbarvené potomky. Dále je amazoňan kubánský znám i v mutaci lutino.

Amazoňan kubánskýNázvy ve světě

Latinsky: Amazona leucephala, Anglicky: Cuban Amazon Parrot, Dánsky: Cuba-amazone, Finsky: kuubanamatsoni, Francouzsky: Amazone de Cuba, Holandsky: Cuba-amazone, Italsky: Amazzone di Cuba, Japonsky: sakuraboushiinko, Japonsky 2: サクラボウシインコ, Norsky: Kubaamazon, Německy: Kubaamazone, Polsky: amazonka kubanska, Rusky: Кубинский амазон, Slovensky: amazoňan bielohlavý, Čínsky: 古巴白额鹦哥, Španělsky: Amazona Cubana, Švédsky: Kubaamazon

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.