Bernský salašnický pes

Berner Sennenhund

Oficiální zkratka v ČR: BSP
Výška v kohoutku: 60-70 cm
Hmotnost: 45 kg
Délka života: 10-12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 45
Využití: společník
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15203 zobrazení     0 komentářů

Původem je Bernský salašnický pes strážný, honácký a tažný pes na selských dvorech v kantonu Bern. Uznané plemeno je od roku 1907. Dnes je využíván jako rodinný a všestranný pracovní pes. V běžných každodenních situacích je Bernský salašnický pes spolehlivý, pozorný, ostražitý a nebojácný pes.

Ve vztahu ke známým osobám je dobromyslný a příchylný, k cizím lidem je sebejistý a přátelský, je mírně temperamentní a dá se dobře ovládat.

Bernský salašnický pes je příjemným doprovodným psem, který je v mládí velmi živý a aktivní. V dospělosti je spíše klidným a bezstarostným psem. Vyžaduje po své majiteli laskavou a důslednou výchovu, kterou mu může poskytnout i začátečník, s nímž bude rád spolupracovat. Vzhledem ke své hmotnosti není vhodným psem pro sportovní disciplíny a skoky. Poněvadž spolehlivě hledá, je i dobrým záchranným a stopařským psem. Miluje pohyb ve volné přírodě, vyžaduje dostatečný životní prostor a s oblibou vychází na procházky, na kterých nevyžaduje příliš pozornosti. Není to pes pro městské ani bytové prostředí. Bohužel se Bernský salašnický pes nedožívá vysokého věku. Péče o jeho srst může být náročná, ale při nedostatečném udržování začne brzy dost nepříjemně zapáchat.

Bernský salašnický pesNázvy ve světě

Anglicky: Bernese Mountain Dog, Německy: Berner Sennenhund

Foto: http://home.fotocommunity.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.