Kavkazský pastevecký pes

Kavkazskaia Ovtcharka

Oficiální zkratka v ČR: KAO
Výška v kohoutku: 62-65 cm
Hmotnost: 60 kg
Délka života: 10-11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 328
Využití: služební, pastevecký
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6089 zobrazení     0 komentářů

Původem je ochranný pes z Kavkazu. V horách žijí těžší, ve stepích lehčí typy. V bývalém SSSR byl Kavkazský pastevecký pes chován jako ostrý pes, který střežil objekty i lidi.

I v dnešním využití je to pastevecký, hlídací a ochranný pes. Co se týče charakteru, je Kavkazský pastevecký pes silný, klidný a povahově vyrovnaný pes s dobře geneticky fixovanou obrannou reakcí; patřičně ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem. To je souhrn asi nejdůležitějších charakterových vlastností Kavkazského pasteveckého psa. Chová se velmi teritoriálně a není ochotný se podřizovat. Platí to více pro psy než pro feny. V cizím prostředí se projevuje neutrálně.

Tento impozantní, klidně působící, ale bleskově reagující pes patří výlučně do rukou zkušeného kynologa. Podřizuje se pouze jednoznačnému vedení, aniž by se ale vzdával své samostatnosti. Pečlivé vtiskování všech návyků a socializace mají probíhat již od období štěněte. Nutná je nejen důsledná výchova, ale i mnoho pochopení pro osobnost tohoto plemene psa. Není vhodný pro městské prostředí ani pro sportovně založeného člověka. S oblibou chodí Kavkazská pastevecký pes na procházky, ale raději má pohyb ve svém revíru. O jeho poměrně dost hustou srst musíme pravidelně pečovat.

Kavkazský pastevecký pesNázvy ve světě

Anglicky: Caucasian Shepdog, Německy: Kaukasischer Schaferhund

Foto: http://www.rockhillcaucasians.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.