Pyrenejský mastin

Mastin de los Pirineos

Oficiální zkratka v ČR: PM
Výška v kohoutku: 72-81 cm
Hmotnost: 55-75 kg
Délka života: 10-13 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 92
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14683 zobrazení     0 komentářů

Původem pochází Pyrenejský mastin z východního Španělska a Pyrenejí (odsud jeho název).

Co se týče využití tohoto plemene, je to strážný a ochranný pes venkovských statků, stejně tak jako jejich obyvatel. Pyrenejský mastin je rovněž doprovodný pes.

Velmi sebejistý, vyrovnaný a klidný teritoriální pes, který ve svém revíru nestrpí cizího člověka ani cizího psa. V cizím rajónu se chová spíše neutrálně. Je to typický strážce stád, který je schopen v mimořádných případech jednat samostatně. Ve dne se chová klidně a pouze pozoruje okolí. Jeho aktivita nabírá na intenzitě v noci, kdy je velmi ostražitý. Je inteligentní a nerad se podřizuje.

Již v období štěněte vyžaduje od svého majitele Pyrenejský mastin laskavou a důslednou výchovu a jednoznačné vedení ve smečce. Není to pes určený pro začátečníky ani pro chovatele angažovaného ve sportovních hrách psů. Je vhodný pouze pro chovatele, kteří chtějí mít svého psa stále kolem sebe, aniž by jej ale museli zaměstnávat. Pyrenejský mastin vyžaduje kontakt s rodinou, životní prostor a plnit úlohu hlídače. Rád vychází na procházky, ale nevyžaduje na nich mnoho pohybu. Není to pes do městských aglomerací ani pro bytové prostředí. O jeho hustou srst se musí vzorně pečovat.

Pyrenejský mastinNázvy ve světě

Španělsky: Mastin de los Pirineos

Foto: http://misrazasdeperros.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.