Novofundlandský pes

Newfoundland

Oficiální zkratka v ČR: NF
Výška v kohoutku: 66-71 cm
Hmotnost: 50-75 kg
Délka života: 11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 50
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8952 zobrazení     0 komentářů

 Původem byl Novofundlanský pes vodomilný, záchranný a tažný pes rybářů na pobřeží Newfoundlands V 19. století byl introdukován do Anglie. Jeho původ není přesně znám, ale patrně se na jeho vzniku podíleli i psi dovezeni Evropany na Newfoundland. I v dnešní době na Novofundlanský pes využíván jako doprovodný pes.

V mládí temperamentní bouřlivák, v dospělosti je to mírný a klidný pes. Je schopen zaútočit, ale není hlídacím psem. K lidem i ke zvířatům se chová poměrně přátelsky. Tento ne vždy pořádkumilovný pes se prosazuje svou laskavou povahou a tvrdošíjností.

Novofundlandský pes je sebejistou osobností, která vyžaduje důslednou výchovu již od raného věku. Jen tak z něj lze vychovat vhodného doprovodného, ale i aportovacího a záchranného vodního psa. Novofundlandán miluje vodní prostředí a je vytrvalým plavcem (ve Francii se dokonce toto plemeno podílí na záchraně tonoucích). Není to pes vhodný pro bytové ani městské prostředí. Miluje pohyb ve volné přírodě, bezpodmínečně vyžaduje kontakt s rodinou chovatele a s oblibou chodí na procházky. O jeho hustou a mastnou srst není příliš snadné pečovat a je třeba ji udržovat v čistotě. Jinak jeho srst poměrně nepříjemně zapáchá.

Novofundlandský pesNázvy ve světě

Anglicky: Newfoundland

Foto: http://www.vetstreet.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.