Anatolský pastevecký pes

Coban Cöpegi

Oficiální zkratka v ČR: APP
Výška v kohoutku: 71-81 cm
Hmotnost: 40-65 kg
Délka života: 12-15 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 331
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7389 zobrazení     0 komentářů

Původem byl Anatolský pastevecký pes ochránce stád v Anatólii. Rasové označení je nadřazeným pojmem FCI, neboť v Turecku je jako uznané plemeno šlechtěn pouze kangal.

Co se týče dnešního využití, je Anatolský pastevecký pes využíván jako salašnický pes, který je i ochráncem stád a usedlostí.

Povahově je tento pes vyrovnaný, nezávislý, velmi inteligentní, pohybově nadaný a rychlý. Také standard hodnotí tohoto psa jako „bez jakékoliv agresivity" a charakterizuje jej jako „ovladatelného". Anatolský pastevecký pes je nejpůvodnějším ochráncem stád; je silné teritoriální, pozorný a zejména v noci velmi obranyschopný. Psi se ve srovnání s fenami chovají dominantně, prosazují své postavení a k cizím lidem se chovají nedůvěřivě. Ve svém revíru nestrpí cizí psy.

Není to žádný rodinný pes a jeho vedení zvládne pouze opravdový znalec a zkušený chovatel. Vyžaduje rozsáhlý ohraničený prostor, kde může plnit svou ochrannou funkci. Podřizuje se pouze svému chovateli a v případě nutnosti jedná samostatně. Časné vtiskování všeho, co je cizí, a pečlivá socializace jsou nutnou podmínkou úspěšné výchovy psů tohoto plemene. Jinak je péče o tohoto statného salašnického psa poměrně snadná.

Anatolský pastevecký pesNázvy ve světě

Anglicky: Anatolia Shepherd Dog

Foto: http://dogingtonpost.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.