Neapolský mastin

Mastino Napoletano

Oficiální zkratka v ČR: NM
Výška v kohoutku: 60-75 cm
Hmotnost: 50-70 kg
Délka života: 10-11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 197
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3188 zobrazení     0 komentářů

Neapolský mastin je staré plemeno, potomek starých římských dog, které se zachovaly v jižní Itálii jako pastevečtí a farmářští psi. V dnešním využití je brán jako ochranný a strážný pes.

Neapolský mastin je velmi teritoriálně založený pes, je to výborný ochránce, k cizím lidem značně nedůvěřivý. Má až dojemný výraz tváře a dá se jen obtížně vyprovokovat, ale pokud se tak stane, reaguje bleskové.

Neapolský mastin vyžaduje po svém pánovi odbornou, důslednou a citlivou výchovu. Rozhodně není psem pro začátečníky. Podřizuje se pouze chovateli, kterého se svobodně rozhodne sám uznat. Zodpovědnost za dům i dvůr, který má strážit, bere vážně, přímo potřebuje areál, který by mohl hlídat! Není to pes pro městský byt. Je sice inteligentní a učenlivý, nicméně odmítá na povel plnit nesmyslné úkoly. Je to silná osobnost, která ve svém revíru nestrpí žádného cizího psa. Žije-li Neapolský mastin ve smečce, bojuje od útlého mládí o svoje postavení. Štěňata je třeba vychovávat a socializovat od raného věku. Mastin chodí sice s oblibou na procházky, ale nedožaduje se po svém majiteli žádných tělesných aktivit. Není proto vhodný pro sportovně založené chovatele. Péče o jeho krátkou srst je pouze minimální.

Neapolský mastinNázvy ve světě

Anglicky: Mastino Napoletano

Foto: http://brainuseit.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.