Bordeauxská doga

Dogue de Bordeaux

Oficiální zkratka v ČR: BX
Výška v kohoutku: 58-62 cm
Hmotnost: 45-50 kg
Délka života: 12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 116
Využití: společník
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8215 zobrazení     1 komentář

Předky Bordeauxské dogy Jejími byly silné bojové dogy Keltů. Ve středověku byla využívána ke štvaní černé zvěře a medvědů. Později vypomáhala tato doga řezníkům a stal se z ní i hlídací a ochranný pes velkých usedlostí.

I dnes se Bordeauxská doga využívá především jako velký doprovodný pes. Je to mohutný, silný a sebejistý teritoriální pes, který s velkou odvahou ochraňuje svého pána a samozřejmě jeho majetek. Díky své klidné a vyrovnané povaze má velmi vysoký práh dráždivosti a zpravidla se spokojí se zastrašením. V každém případě je tato doga spíše pasivní a nevšímavá než agresivní, je však velmi citlivá a důsledná. Pes jsou zpravidla dominantnější než feny tohoto plemene.

Doga vyžaduje důslednou výchovu, realizovanou s velkou trpělivostí a citlivostí. Nikdy se však úplně nepodřídí a nikdy z ní nebude „poslušný" pes. Pokud od ní budeme něco vyžadovat, udělá nám nejspíše jen laskavost. Není to rozhodně plemeno psa určeného pro začátečníky ani pro sportovně aktivní lidi, kteří by od něj očekávali velké fyzické výkony. Nejlépe se Bordeauxské doze daří v rodinném kruhu na velké usedlosti, kterou může strážit, její krátká srst, vyžaduje po majiteli tohoto krásného psa, pouze minimální péči.

Bordeauxská dogaNázvy ve světě

Anglicky: Dogue de Bordeaux

Foto: http://www.chiens-online.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.08.2021, 20:07
brandeaurská,doga
tento,pes,chován,jest,byl,na
německých,hradech,a,německých,zamcich
chovan,byl,hlavně,na,hony