Dánská doga

Broholmer

Oficiální zkratka v ČR: BR
Výška v kohoutku: 70-75 cm
Hmotnost: 40-70 kg
Délka života: 11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 315
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6639 zobrazení     0 komentářů

Dánská doga je potomek středověkých loveckých psů, využívaný především k lovu jelenů. Později byla hlídací pes na větších selských dvorcích a usedlostech. Tato stará dánská doga téměř vyhynula, ale po roce 1975 se ji po velkém úsilí podařilo na základě staré předlohy opět vyšlechtit a zachránit.

Dnešním využitím je Dánská doga hlídací a doprovodný pes. Dánská doga je klidný, dobromyslný, přátelský, přesto však ostražitý pes. Vyznačuje se na okolí velkou sebedůvěrou. Při chovu se klade důraz na dobré povahové vlastnosti.

Dánskou dogu musíme vychovávat s laskavou důsledností. Tvrdost z něho vychová nejistého a tvrdohlavého psa. Nezbytné je vedení výlučně jedním člověkem, kterého je ochotna akceptovat. Tato doga je velmi samostatná a nedá se vodit na vodítku. Se svým chovatelem ráda spolupracuje, ale při drilu a opakované nesmyslné činnosti přestává spolupracovat a jde si svou cestou. Broholmer, jak se také někdy této doze říká, vyžaduje těsný kontakt s rodinou, ve které žije, a těší se na společné akce. Zaměstnána nemusí být permanentně, ani nevyžaduje posvém pánovi stálý pohyb. Městské ani bytové prostředí ji ale v žádném případě nevyhovuje. O hustou srst se snadno pečuje. Dánská doga ale poměrně silně líná.

Dánská dogaNázvy ve světě

Anglicky: Broholmer

Foto: http://www.dogwallpapers.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.