Šarpej

Shar Pei

Oficiální zkratka v ČR: SP
Výška v kohoutku: 44-51 cm
Hmotnost: 18-29,5 kg
Délka života: 14 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 309
Využití: společník
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8699 zobrazení     0 komentářů

Jde o velice staré čínské plemeno psa, původně s loveckou a také hlídací funkcí. V 50. letech minulého století byl téměř vyhuben, ale v 70. letech došlo díky celosvětové publicitě k renesanci jeho chovu a plemeno bylo zachráněno. Masivní celosvětová reklama, zaměřená na štěňata „s faldíky“, vyústila až v chorobné tvarování kožních záhybů na těle psa. Podle současného standardu dospělý pes může mít pouze několik mírných záhybů kůže v oblasti zad a kořene ocasu. Oči nesmějí být překryté kůží.

Dnes je Šarpej nejčastěji využíván jako rodinný doprovodný pes.

Co se týče jeho charakteru, je Šarpej tichý a v rodině nezávisle se i chovající pes se stále dobrou náladou. Šarpej je velice inteligentní, k cizím lidem zaujímá hlídací a podezíravý postoj.

Vlastní chov je poměrně nenáročný. Šarpej je rodinný doprovodný pes, který bezpodmínečně vyžaduje, aby se mu jeho chovatel stále věnoval. Dá se snadno vychovávat a jen výjimečné jej někdo vyvede z míry. Rád vychází na procházky, není však vysloveně sportovně založeným psem, který by za každou cenu vyžadoval zaměstnání. O jeho hrubou a ježatou srst se dá snadno pečovat. Kožní záhyby je třeba udržovat v naprosté čistotě a je žádoucí časté koupání psa.

ŠarpejNázvy ve světě

Anglicky: Chinese Fighting Dog

Foto: http://www.allanimalsites.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.