Amazoňan modročelý

Amazona aestiva

Výskyt: Brazílie, Paraguay, Argentina
Velikost: 35-40cm
Hmotnost: 350-520g
Kroužek: 9,5mm
Počet vajec: 3-5ks
Inkubační doba: 24-26 dnů
Potrava: Směs semen pro velké papoušky, ovoce, zelenina
Cena: 7000-9000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
07.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     126861 zobrazení     5 komentářů

Jak již napovídá název, zaměřil jsem se v tomto článku na druh papouška, objevujícího se v chovech stále častěji: amazoňana modročelého, řazeného mezi tzv. velké papoušky. Použil jsem text od zkušeného angl. chovatele, a přeložil jej do češtiny, abych vám přiblížil jeho bohaté zkušenosti s tímto druhem.

Autor píše

Amazoňané modročelí jsou většinou ve zbarvení odlišní. Někteří ptáci v hejnu nejsou přiliž výrazní, zatímco jiní jsou pestře vybarveni. Tento druh je velice populární, zvláště ve Spojených státech. Dokáží mluvit ale né stejně dobře jako am. žlutolící nebo žlutohlaví. Jinak jsou to inteligentní, zvědaví ale někdy plašší ptáci. Modročelý amazoňan se může pravděpodobně dožít 50-60 let nebo více, ale o jejich délce života v zajetí není mnoho známo.

Popis

Jde o celkem velké ptáky, 35-40 cm dlouhé. Samci jsou výrazněji vybarveni a mohutnější než samice, mají větší hlavu a zobák. Všeobecně vzato jsou jasně zelení s modro- žluto-bílou hlavou. Forma A. xanthopteryx , původem z Paraguaye, Bolivíe, Argentiny má žluté tváře s rozsáhlým žlutým a červeným znaky na křídlech. Mláďata mají hnědé oči, zatímco dospělí ptáci oranžovo-žluté. Mladé kusy nejlépe rozeznáme podle méně výrazného zbarvení, ve srovnání s dospělými. Dospělý ptáci - zvláště samci- snadno přilnou k jedné osobě a mohou ji agresivně bránit před dalšími lidmi. Jsou to oblíbená rodinná domací zvířata ale oproti dalším amazoňanům náchylnější k nemocem.

Amazoňan modročelý je od přírody aktivní a v omezeném prostoru snadno trpí obezitou. Měly by mu být poskytnuty hračky, dřevo nebo větve, které může okusovat. Pravidelné koupání nebo sprchování je nutné pro udržení dobrého stavu opeření a kůže. Ptáci by měli mít možnost mlžení i v suché místnosti, či na slunci.

Krmení

Amazoňan nesmí dostávat tučné krmivo, ale speciální krmivo, s každodenní dávkou ovoce a zeleniny, což přidá na pestrosti. Sledujte příjem krmiva, pokud si pták vybírá pouze jednu složku může toto počínání vést k obezitě, na což jsou amazoňané velice náchylní. Opravdu tučné krmivo, by mělo být zastoupeno velice malými dávkami slunečnice a světlice. Ptákům trpícím obezitou již nepomůže žádný vitamín nebo minerál jako prevence.

Umístění

Tito ptáci jsou velmi aktivní a měla by jim být poskytnuta, v rámci možností, co největší klec. Svědčí jim také letní pobyt na čerstvém vzduchu a slunečním svitu. Chov: pohlavní dospělost nastává ve 3-5 roce života, ale jsou v zajetí poměrně těžce odchovatelní.

Ideální klec pro tento druh by měla mít následující rozměry: 120cm šířka, 120cm výška a délka 240cm. Nejvhodnější je umístění 120cm nad zemí.

Pro hnízdění můžeme použít umělé budky, s velikostí přibližně 30x30x60cm. Doba sezení na vejcích se pohybuje mezi 24-26 dny. Mláďata opouští budku asi v 10-12 týdnech. Modročelí amazoňané mohou být v době hnízdění hluční. Obecně, při chovu amazoňanů, je hluk vysoký, doporučuje se chov v dostatečné vzdálenosti od sousedů.

Běžné nemoci a poruchy

• samoškubání
• Chlamydiosa
• Obezita
• Přivyknutí na jeden druh krmiva
• Bakteriální a plísňové infekce
• Ochrnutí
• Útoky na ostatní jedince svého druhu
• Otrava z nevhodného krmiva

Amazoňan modročelýNázvy ve světě

Latinsky: Amazona aestiva, Anglicky: Blue-fronted Amazon, Dánsky: Blåpandet Amazone, Finsky: siniotsa-amatsoni, Francouzsky: Amazone à front bleu, Holandsky: Blauwvoorhoofdamazone, Italsky: Amazzone fronteblu, Japonsky: aoboushiinko, Japonsky 2: アオボウシインコ, Norsky: Blåpanneamazon, Německy: Rotbugamazone, Polsky: amazonka niebieskoczelna, Portugalsky: Papagaio-verdadeiro, Rusky: Синелобый амазон, Slovensky: amazoňan modročelý, portugalštině brazilské: Papagaio-verdadeiro, Čínsky: 蓝顶鹦哥, Španělsky: Amazona Frentiazul, Švédsky: Blåpannad amazon

Použitá literatura

Zdroj informací: http://www.petplace.com/
Foto: Lubomír Pokorný - ZOO Brno

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.05.2021, 14:57
amazonan,modročelý,je,podobný
na,papouška,vlmkovaneho,a,da,se
velice,snadno,rychle,ochočiti,a,dá,se
aji,naučiti,mluviti,je,někdy,zajimave
že,to,zviře,dokáže,naučit,se,kdyš
mluvit,chce,že,se,nauči,mluvit,a,dokaže
napodobit,hlas,člověka
17.04.2021, 21:07
Dobrý den chci se zeptat zda je možné aby se sparili Amazonan modrocely a Amazonan Zlutocely. Mám modroceleho samici a Zlutoceleho samce. Bohužel Amazonan Zlutocely sem se dozvěděl až nedávno. Samci je 10 měsíců a Samici je 2 roky a 3 měsíce. Proto se ptám zda je to možné a zda to vadí. Mám je pohromadě ve voliere a nevadí si. Hrají si spolu a mazli se. Moc děkuji za odpověď.
28.10.2020, 21:18
Chtěla bych se zeptat jetli je lepší pro chov jednoho papouška doma lepší samec nebo samice.
12.11.2018, 23:51
dobry den prosim ma tento papousek podobne vlastnosti neb aspon castecne jako papousek zako moc dekuji za info se srdecnym pozdravem kobesova a este bych chtela pozadat zdali mate telefon na chovatele ktery by me poradil co se tyka tohoto papouska moc vam predem dekuji
18.02.2016, 15:43
a co je to xa formu ked mlady maju hlavu celu modru,rodice su normalni aestiva.