Argentinská doga

Dogo Argentino

Oficiální zkratka v ČR: AD
Výška v kohoutku: 60-68 cm
Hmotnost: 40-60 kg
Délka života: 8-10 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 292
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14615 zobrazení     0 komentářů

Původem je Argentinská doga potomek dog, které si s sebou přivezli Španělé při dobývání Jižní Ameriky. Lovecké plemeno psa, odvozené od různých bojových a dogovitých plemen psů, jehož šlechtěním se od roku 1928 zabýval argentinský posuzovatel Dr. Noris Martinez.

Dnešním využitím je Argentinská doga lovecký pes na velkou zvěř.

Toto plemeno je veselé, nenáročné, i přátelské, málo štěkavé, které se vyznačuje značnou silou a energií. Vůči cizím lidem projevuje Argentinská doga nedůvěru, agresivní chování, které je třeba kontrolovat. Má silný teritoriální instinkt a cizí psy (zejména pak samce) ve svém rajónu nestrpí. Je sebevědomým a samostatně jednajícím psem, který se nerad podřizuje a snaží se vždy prosadit nad konkurentem. Má dobře vyvinutý lovecký pud, stimulovaný dobrým čichem. Loví tiše a směle napadá bránící se zvěř.

Tento atletický, silný a rychlý pes vyžaduje po svém pánovi specifické odborné vedení. Časné vtiskování dobrých zásad i socializace jsou nezbytné předpoklady pro pozdější vhodné chování k cizím lidem. Je to pes vhodný pouze pro sportovně založené lidi, kteří mají dostatek možností a času se jím zabývat. O jeho krátkou srst se dá poměrně snadno pečovat.

Argentinská dogaNázvy ve světě

Anglicky: Argentinian Mastiff, Španělsky: Dogo Argentino

Foto: http://jobspapa.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.