Dobrman

Dobermann

Oficiální zkratka v ČR: DB
Výška v kohoutku: 63-72 cm
Hmotnost: 32-45 kg
Délka života: 12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 143
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14704 zobrazení     1 komentář

Dobrman je speciálně pro osobní ochranu výběrčího daní Louise Dobermanna vyšlechtěné plemeno psa, vzniklé křížením různých plemen loveckých a ochranných psů. Později se etabloval jako oblíbený policejní pes. Využitím je Dobrman sportovní doprovodný pes; strážný a ochranný pes. Uznané plemeno služebního psa.

Je to velmi temperamentní, pozorný a agilní pes. Snadno se vzruší, vyzařuje z něj napětí a vždy je připravený pracovat. Chová se silně teritoriálně, a je proto i dobrým hlídacím psem i velkých objektů. K ostatním psům je dobrman velmi nesnášenlivý. I když je velmi citlivý, má vynikající schopnost prosadit se nad konkurencí. Někteří jedinci mají dobře vyvinutý lovecký pud.

Dobrman vyžaduje odbornou a zkušenou ruku chovatele a důsledné vedení bez hrubého zacházení. Jde o rychlého, čilého a velmi pohyblivého psa, který vyžaduje jak dostatečné tělesné, tak i duševní vytížení. Pokud se nám to podaří, stává se z Dobrmana poměrně báječný pes, který však v žádném případě není vhodný pro žádného pohodlného chovatele. Srst Dobrmana mírně líná a za nepříznivého počasí poskytuje psovi pouze malou ochranu. Srst tohoto plemene je poměrně krátká, a tak se o ni dá, majiteli tohoto plemene, snadno pečovat.

DobrmanNázvy ve světě

Anglicky: Dobrman Pinscher, Německy: Dobermann

Foto: http://www.chiens-online.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.06.2021, 11:33
ano,dobrman,jest,zviře,ktere
ochočiti,se,da,dobrmani
byli,použivani,v,koncentračnich,taborech
mandhauzen,sakcenhausen,osvětim
majdanky,sovibor,flozemburg,lodža,na,věžně
kdyš,chtěli,utýct,psy,ty,vězně,doslova,roztrhaly