Australský ovčák

Australian Shepherd

Oficiální zkratka v ČR: AUO
Výška v kohoutku: 46-58 cm
Hmotnost: 18-28 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 342
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13541 zobrazení     0 komentářů

Předkové Australského ovčáka přišli do USA společně s evropskými přistěhovalci a australskými ovcemi. Soudí se, že jde o plemeno vyšlechtěné z „pestré směsi" typů, jako je kolie, pyrenejský ovčák a australský pastevecký pes. Do Evropy se toto inteligentní plemeno dostalo spolu s westernovými jezdci.

Australský ovčák je pastevecký, hlídací a doprovodný pes. Je to vyrovnaný, jen výjimečně svárlivý, pracovní, aktivní a vytrvalý pastevecký a honácký pes. Podává mnohostranný výkon při pasení dobytka a je vhodný pro všechny sportovní aktivity. Australský ovčák je silně teritoriální, ostražitý a k cizím lidem poměrně rezervovaný.

Toto plemeno má dobře vyvinuté obranné pudy. Australský ovčák je inteligentní a učenlivý, ale i samostatný. Při důsledné, ale ne tvrdé výchově je Australský ovčák ochoten se podřídit, vyžaduje ale po svém pánovi spolehlivé vedení. Není vhodný pro pohodlné chovatele. Toto plemeno miluje pobyt ve volné přírodě a vyžaduje dostatek smysluplného zaměstnání, proto se méně hodí pro pohodlné lidi nebo velkoměsta.

Australský ovčák je spíše dost náročný pes. Při nedostatku zaměstnání rychle dochází k problematickým poruchám v jeho chování. O srst se dá snadno pečovat.

Australský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Australian Shepherd Dog

Foto: http://dogs-dogs1.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.