Slovenský čuvač

Slovenský čuvač

Oficiální zkratka v ČR: SC
Výška v kohoutku: 59-70 cm
Hmotnost: 31-44 kg
Délka života: 11-12 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 142
Využití: společník
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7275 zobrazení     1 komentář

Původem je Slovenský čuvač tradiční pastevecký pes ze slovenských Vysokých Tater a také z Karpat. Je to hlídací a ochranný pes stád a usedlostí.

Čuvač je typický pastevecký pes s noční aktivitou a dobře vyvinutým obranným pudem. Chová se silně teritoriálně, k cizím lidem je nedůvěřivý, ve vlastním revíru nesnášenlivý. Mimo své teritorium se chová toto plemeno netečně až neutrálně.

Štěňatům je třeba již od raného věku vštěpovat potřebné vlastnosti a rozvíjet jejich socializační chování, jen tak se mohou čuvači v dospělosti bez problémů zařadit do moderního životního prostředí. Slovenský čuvač se podřizuje pouze chovateli, kterého uznává, a není psem pro začátečníky. Nejlépe mu vyhovují lidé s přirozenou autoritou a znalostmi z etologie psů. Po splnění těchto podmínek se stává příjemným doprovodným psem. Vyžaduje i přiměřené životní prostředí a kontakt s rodinou chovatele. Pokud je pověřen strážením na usedlosti s rozsáhlým pozemkem, nevyžaduje Slovenský čuvač další zvláštní podporu ani žádné zaměstnání. Pro psí sportovní aktivity je využitelný čuvač pouze omezeně. Není to pes pro městské ani bytové prostředí. Péče o srst tohoto plemene je minimální; pes silně líná.

Slovenský čuvačNázvy ve světě

Anglicky: Slovakian Chuvach

Foto: http://karvina.olx.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.07.2019, 12:45
Vypadá jako retrívr.