Holandský ovčácký pudl

Schapendoes

Oficiální zkratka v ČR: SCA
Výška v kohoutku: 40-50 cm
Hmotnost: 23-32 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 313
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4623 zobrazení     0 komentářů

Holandský ovčácký pudl je velmi staré plemeno strážného psa z nizozemkých niv, o jehož původu není bohužel žádný záznam. Jako uznané plemeno je šlechtěn od roku 1953.

Holandský ovčácký pudl je rodinný doprovodný pes.

Holandský ovčácký pudl je pozorný, statečný, inteligentní, ostražitý, veselý, přátelský a temperamentní pes. Je to vytrvalé plemeno s neúnavnou pracovní aktivitou.

Schapendoes vyžaduje zaměstnání a pohyb. Vyhledává těsný kontakt se svým chovatelem a vyznačuje se snahou vždy být všude přítomen. Holandský ovčácký pudl se dá, je-li k němu přistupováno s láskou, snadno vychovávat. Jako strážný pes, zvyklý na samostatné jednání, akceptuje jednoznačné vedení. Poněvadž Holandský ovčácký pudl miluje pobyt ve volné přírodě za každého počasí a vyžaduje po svém pánovi, aby se nenudil, čili každodenní zaměstnání, proto není vhodným plemenem pro pohodlné lidi. Hodí se dobře pro nejrůznější sportovní aktivity a lze z něj dokonce vychovat i záchranného psa. Vzhledem k tomu, že se s oblibou zdržuje v blízkosti svého pána, není vhodným psem pro lovecké účely. Jeho dlouhá srst vyžaduje přiměřenou péčí. Při správném pravidelném i ošetřování nemusí být péče tak intenzivní.

Holandský ovčácký pudlNázvy ve světě

Anglicky: Schapendoes

Foto: http://www.dogwallpapers.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.