Mudi

Mudi

Oficiální zkratka v ČR: MUD
Výška v kohoutku: 38-47 cm
Hmotnost: 8-13 kg
Délka života: 14-15 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 238
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4025 zobrazení     1 komentář

Ve své domovině na venkově je Mudi daleko rozšířený, víceúčelově využívaný jako pracovní pes, který stráží těžký stepní skot, maďarské plemeno (šrouborohé) ovce domácí a koně. Na selských dvorech udržuje v přiměřených mezích populace různých myší a také potkanů.

Využíván je Mudi jako doprovodný pes.

Charakterově je Mudi živý, agilní, vždy k akci připravený, strážný pes. Je velice inteligentní a také zvědavý, učenlivý, schopný se podřídit svému pánovi, i když rád pracuje samostatně. Je ostražitý a obětavý. S oblibou štěká, k cizím lidem se chová nedůvěřivě.

Mudi je statný rodinný doprovodný pes, který nutně vyžaduje laskavou a důslednou výchovu. Není to pes pro začátečníky a pohodlné osoby. Je však neúnavným společníkem sportovně založených lidí a výborným psem pro jakékoliv sportovní aktivity, v nichž může uplatnit svůj kvalitní nos, inteligenci a obratnost. Štěňata tohoto plemene si musí již od raného mládí zvykat na všechno cizí a musí být pečlivě socializována od raného věku. Jestliže není Mudi dostatečně vytížený, dostaví se u něho dříve či později poruchy v jeho chování. O srst tohoto plemene se dá poměrně snadno pečovat. Vyskytují se i jedinci s přirozeně zkráceným ocasem.

MudiNázvy ve světě

Anglicky: Mudi

Foto: http://puppydogweb.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.10.2021, 07:31
Mám o túto položku záujem