Komondor

Komondor

Oficiální zkratka v ČR: KOM
Výška v kohoutku: 70 cm a víc
Hmotnost: 40-60 kg
Délka života: 12 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 53
Využití: společník
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3339 zobrazení     0 komentářů

Komondor je původem ovčácký strážný pes asijského původu. Zprávy o něm pocházejí již ze starověku. Jeho huňatá srst poskytuje ochranu proti extrémní zimě, silnému větru, dešti a díky světlé barvě i slunci.

Charakterově je Komondor vznešený a klidný pes, v případě potřeby schopný bleskurychlé reakce. Přes den většinou toto plemeno odpočívá na pozorovatelském stanovišti a ožívá teprve až v noci, kdy se stává aktivním hlídačem revíru. Komondor je velmi sebevědomý a samostatný, na svěřeném území ostražitý, v případě jeho narušení bleskurychle a razantně reaguje na určitý podnět.

Od mládí potřebuje Komondor důsledné a systematické vedení, pak svému pánovi poskytne bezpečnost a pocit jistoty. Má sklon k samostatnému jednání, špatně přijímá od svého pána tresty, při výchově není vhodné uplatňovat přehnanou tvrdost. Komondora lze chovat výhradně venku, držení v bytě je prakticky vyloučeno. Bez velkého výcviku je to ideální hlídač rozlehlých usedlostí, pozemků a objektů, které obíhá. Srst zplstnatělá v provázky či šňůry se nevyčesává, ale přibližně od osmi měsíců věku ručně protrhává na pramínky nebo proužky. Koupe se za teplých, větrných dnů, aby mu jeho srst dobře proschla.

KomondorNázvy ve světě

Anglicky: Hungarian sheepdog

Foto: http://all-puppies.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.