Kolie dlouhosrstá

Collie Rough

Oficiální zkratka v ČR: CD
Výška v kohoutku: 51-65 cm
Hmotnost: 18-30 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 156
Využití: společník
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5713 zobrazení     1 komentář

Kolie dlouhosrstá je společenský pes vyšlechtěný z hlídacích psů původem ze Skotska. Koncem 19. století byl tento pes zušlechtěn křížením s barzojem. Stal se miláčkem královny Viktorie a později módním psem. Využití tohoto plemene spočívá v rodinném charakteru a rovněž se využívá jako doprovodný pes.

Kolie dlouhosrstá je citlivý, na svého chovatele zcela odkázaný, klidný a něžný pes. Kolie dlouhosrstá patří k nejpůvabnějším psům. Je velmi inteligentní a učenlivá. Poněvadž se chová submisivně, dá se snadno vést a také ovládat. K cizím lidem se chová spíše nedůvěřivě a ostražité. V nebezpečí je připravená k obraně. S oblibou štěká. Kolie je přátelsky založená a dokáže si vytvořit kladný vztah i k ostatním členům rodiny chovatele. Typická, vysoce inteligentní kolie není nikdy ustrašená ani nervózní, chová se mírně a vyrovnaně.

Kolie dlouhosrstá je vhodný pes pro začátečníky. V těsném kontaktu s rodinou se přizpůsobí všem rodinným situacím. Nutně vyžaduje laskavou a důslednou výchovu. Pouze takové vedení dá kolii pocit bezpečí a jistoty. Typická kolie miluje aktivity ve volné přírodě a ráda se zapojuje do sportovních akcí. O hustou srst se pečuje poměrně dobře, línající chlupy lze snadno odstraňovat.

Kolie dlouhosrstáNázvy ve světě

Anglicky: Collie Rough

Foto: http://www.fanpop.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.04.2017, 20:29
škodí nám mol naa autech mám Ol