Amazoňan oranžovokřídlý

Amazona amazonica

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 31-34 cm
Hmotnost: 350-480 g
Kroužek: 9,5 mm
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 25-28 dnů
Potrava: směs semen pro velké papoušky, spousta ovoce a zeleniny
Cena: 3500-4000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
08.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     122757 zobrazení     4 komentáře

Popis

Velikostí se tento papoušek řadí k menším druhům amazoňanů. Hlava je z celého těla zbarvena nejpestřeji. Horní část, kolem očí až k okraji zobáku, pokrývá modrá barva, která kontrastuje se žlutou kryjící spodní část hlavy. Zobák je silný, šedočerné barvy. Na hřbetě převládá tmavě zelená barva, která zesvětluje směrem k okraji křídel. Pojmenování dostal amazoňan oranžovokřídlý dle, na první pohled nenápadných, oranžových pírek, která lemují okraj křídla v jeho spodní části. Dobře patrná jsou za letu nebo při sprchování, kdy pták rozevírá křídla. Břicho a spodní část těla jsou porostlé světleji zeleným peřím. Ocas je poměrně krátký, zelenožluté až modré barvy. Samec i samice jsou zbarveny naprosto shodně a pohlaví určí spolehlivě pouze DNA nebo endoskopie.

Péče

Amazoňan oranžovokřídlý je pták velice aktivní, neustále něco prozkoumává a oštipuje. Za tímto účelem mu musí být nabízeny čerstvé větvičky stromů, alespoň obden. Papoušek se zabaví na dlouhé hodiny a navíc ze dřeva získá pro svůj metabolizmus některé důležité látky.

Hlasově se amazoňani projevují brzy ráno, takřka s východem slunce, dále pak navečer. Křik je to hlasitý, pronikavý a v klidném prostředí slyšitelný i několik stovek metrů.

Každodenní krmná dávka by měla být z větší části tvořena různými druhy ovoce a zeleniny. V tomto směru nejsou amazoňani oranžovokřídlí vybíraví. Chybět nesmí mrkev, obsahující vitamín A, který potřebují tito papoušci ve větším množství. Menší část krmiva tvoří směsi zrnin pro velké papoušky, kde je potřeba dát si pozor na tučná semena, především slunečnici , kukuřici a ořechy, protože většina amazoňanů je velice náchylná k tloustnutí. Z části to lze řešit máčením zrnin, čímž se obsah tuku snižuje. Sépiovou kost rozdrtí na kousky během chvíle. Chybět nesmí písek, či vápenný grit na dobré trávení. Čistá voda je samozřejmostí. V horkých dnech bez deště je nutné amazoňany sprchovat, což rozhodně přispěje ke kvalitě opeření i osvěžení. Moji amazoňani sprchu opravdu milují, přiletí co nejblíže na pletivo nebo na větev, načepýří se a roztáhnout křídla a ocas. Sedí téměř nehnutě, pouze sem tam se ke mně otočí zády nebo břichem a nechají si peří promáčet. Po sprše vyhledají slunné místo, kde o své peří dále pečují. Amazoňan oranžovokřídlý má dobrou schopnost naučit se napodobovat zvuky nebo lidská slova. Ručně dokrmené mládě je vhodné pro lidi, kteří touží po ochočeném papouškovi. Zajisté si s ním užijí spousty legrace.

Chovatelské zařízení a chov

Pro chov se nejvíce hodí prostorná zahradní voliéra napojená na vnitřní zálet. Část venkovní voliéry je vhodné zaplnit větvemi různé tloušťky. Jinou část necháme naopak bez překážek a umožníme amazoňanům prolet. Konstrukce voliér musí být vyrobena z pevného materiálu, dřevěné části brzy zlikvidují. Pohlavně dospělí jsou oranžovokřídlí amazoňani až po dosažení 5 let života. Připravíme jim kmenovou budku o velikosti dna 40x40cm a výškou kolem 80cm. Vletový otvor musí mít průměr 12-15cm. S příchodem prvního teplého počasí na jaře (duben, květen) začíná u amazoňanů tok a páření. Samice začne navštěvovat budku, kde si upravuje vnitřek. Na dno je proto vhodné položit krátké větvičky, které rozštípe zobákem a použije jako podestýlku pod vajíčka. Těch nanese 2 až 5 a zahřívá je 25-28 dnů. Vstup do voliéry omezíme v této době na minimum, aby nedocházelo ke zbytečnému rušení sedící samice. Samec se zdržuje v blízkosti budky a samici krmí. Před líhnutím obohatíme krmení o vaječnou míchanici s vitaminovými přípravky. Vylíhlá mláďata rostou pomalu a vylétají až po uplynutí 8-10 týdnů. Po opuštění budky je rodiče ještě několik týdnů krmí.

Amazoňan oranžovokřídlýNázvy ve světě

Latinsky: Amazona amazonica, Anglicky: Orange-winged Amazon, Dánsky: Venezuela-amazone, Finsky: kultaposkiamatsoni, Francouzsky: Amazone aourou, Holandsky: Oranjevleugelamazone, Italsky: Amazzone ali arancioni, Japonsky: kisodeboushiinko, Japonsky 2: キソデボウシインコ, Norsky: Oransjevingeamazon, Německy: Venezuelaamazone, Polsky: amazonka modrobrewa, Portugalsky: Curica, Rusky: Венесуэльский амазон, Slovensky: amazoňan kurika, portugalštině brazilské: Curica, Čínsky: 橙翅鹦哥, Španělsky: Amazona Alinaranja, Švédsky: Orangevingad amazon

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.05.2021, 15:52
amazonan,oranžnovo,křidlý,je,andulce,podobny
a,umi,napodobit,hlas,člověka
06.11.2017, 19:22
bok
Moje ime je DRASKOVIĆ JELENA i ja sam vjerovnik. Ako želite hitni zajam bez odgađanja ili puno papirologije za popravak dugova ili projekata financiranja, možete odgovoriti na ovu poruku i pomoći ću vam. Ja pošta je draskovic.jel@gmail.com
Vaš poslužitelj: draskovic.jel@gmail.com
S poštovanjem, DRASKOVIĆ JELENA
15.12.2016, 13:30
Přeji hezký den a ráda bych věděla,jak často můžu sprchovat papouška,Amazoňana oranžovokřídlýho ve "stáří"5 měsíců.Děkuji za odpověď.
04.09.2016, 17:11
Dobrý den,odchovala jsem poprvé mládě amazonana oranžovokřídlého pod rodiči.Starali se opravdu výborně.Dnes ve věku 4měsíců jsem si mládě vzala domu,vytvořila jsem mu takové prostředí na které byl zvyklý s rodiči.Chci se jen zeptat jestli ho mám stále dokrmovat či už to mám nechat na něm.Mockrát děkuji za odpověd.Dita