Australská kelpie

Australian Kelpie

Oficiální zkratka v ČR: AKE
Výška v kohoutku: 43-51 cm
Hmotnost: 21-31 kg
Délka života: 12 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 293
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23157 zobrazení     0 komentářů

Australská kelpie jsou potomci hlídacích psů (zřejmě kolie), kteří přišli do Austrálie se skotskými přistěhovalci.

Jméno tohoto plemene psa je odvozeno od feny, která se jmenovala Kelpie a stala se první vítězkou australské soutěže hlídacích psů. Křížení s dingem, o kterém se dříve velice spekulovalo, je dnes málo pravděpodobné.

Využití tohoto plemene je všestranné, Australská kelpie je použitelný jako pracovní pes, který tiše hlídá a dobře spolupracuje zejména s pastýři pohybujícími se na koních.

Australská kelpie je vysloveně pozorný, snaživý a vysoce inteligentní pes s tichou vůdčí povahou, který je schopen pracovat samostatně. Úkoly plní s nevyčerpatelnou energií. Má přirozené vlohy k práci s ovcemi, zejména při shánění velkých stád.

Australská kelpie vyžaduje bezpodmínečně vyčerpávající práci, kterou mu ovšem při jeho mimořádné vytrvalosti žádný běžný chovatel psů není schopen nabídnout. Tohoto psa nelze uspokojit ani různými sportovními aktivitami. Neuspokojený kelpie si proto hledá ventil, který ovšem vede k negativní činnosti. Samostatná povaha tohoto plemene někdy způsobuje těžkosti při výchově. O jeho krátkou a hustou srst se dá chovatelem snadno pečovat.

Australská kelpieNázvy ve světě

Anglicky: Australian Kelpie

Foto: http://a-z-animals.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.