Užovka maurská

Natrix maura

Výskyt: Evropa
Velikost: 60-80 cm
Počet vajec: 4-32 ks
Inkubace: 40-45 dnů
Krmivo: Ryby, žížaly, myši
velikost písma:  A A A
28.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8590 zobrazení     1 komentář

Užovka maurská obývá ve volné přírodě Baleáry, Iberský poloostrov, severozápad Itálie, Sardinii až po severní Afriku. Většinou se zdržuje při okrajích vod.

V dospělosti dorůstá tento druh užovky délky těla mezi 60-80 centimetry. Zbarvením a kresbou silně připomíná zmiji. Ale vzhledem k tomu, že má okrouhlou, nikoli štěrbinovou zornici, je od zmije poměrně dobře rozeznatelná. Samečci jsou u tohoto druhu menší než samičky. Charakteristické jsou i světlé a tmavě lemované supralabiální štítky. Užovka maurská výborně plave a potápí se.

Terárium pro jeden pár dospělých jedinců by mělo mít rozměry 120 x 80 x 120 centimetrů, přičemž určité procento plochy by měla zabírat vodní plocha. Z vody by mělo vyčnívat několik kamenů nebo větví. Podklad suchozemské části terária tvoří reptibark nebo podobný substrát s velkým množstvím větví umožňujících lezení. V teráriu připravíme mnoho rozmanitých skrýší a několik okrsků různých teplot. Scházet nesmí ani vhodné místo ke slunění užovky. Pro přezimování můžeme zvolit plastové boxy se suchou a vlhkou částí (zemina, mech). Důležitá je nádrž s vodou a větší počet úkrytů, pro pocit bezpečí.

Užovka maurská má být v zajetí krmena rybami, žížalami a novorozené myši.

Užovka maurskáNázvy ve světě

Chorvatsky: Maurska vodarica

Foto: http://www.taxateca.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.04.2020, 10:32
Je jedovatá???prosím odpovězte . Děkuji