Vejcožrout africký

Dasypeltis scabra

Výskyt: Severovýchodní Afrika
Velikost: 80-120 cm
Počet vajec: 6-25 ks
Inkubace: 60 dnů
Potrava: Vejce křepelek
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7789 zobrazení     0 komentářů

Vejcožrout africký je domovem v severovýchodní Africe.

V dospělosti jsou jedinci dlouzí od 80 do 120 centimetrů. V nebezpečí se vejcožrout africký střídavě stáčí a rozbaluje a přitom vydává řehtavě zvuky. Je schopen „zvětšit“ dolní čelist a hltan až na čtyřnásobek obvodu své hlavy. V jeho hltanu se nalézají zubní sklovinou potažené výběžky obratlů, jejichž pomocí drtí skořápky polknutých vajec a po strávení obsahu je vyvrhuje. Samičky často rostou rychleji než samečci a dorůstají do větších rozměrů. Samečci mají delší ocas se silnějším kořenem. Eliptická pupila je orientována vertikálně.

Pro jeden pár vejcožrouta afrického o délce těla 80 centimetrů budeme potřebovat terárium o minimální velikosti 120 x 60 x 100 centimetrů. Na dno terária položíme nejlépe písek a drobný štěrk nebo kůru z pinie. Úkryty vybudujeme z kamenů, kamenných ploten nebo z kusů kůry korkovníku. K lezení poslouží větev. Scházet nesmí ani dostatečné velká koupací nádoba. K odpočinku či ke krmení upravíme vejcožroutovi ptačí hnízdo.

Vejcožrout africký má být v zajetí krmen, jak napovídá jeho název, vejci. Nabízíme mu vejce křepelek a zpěvných ptáků. Slepičí vejce jsou příliš velká a použitelná jen pro samičky s délkou těla nad 80 centimetrů.

Vejcožrout africkýNázvy ve světě

Anglicky: Rhombic Egg Eater, Německy: Gewöhnliche afrikanische Eierschlange, Francouzsky: Serpent mangeur d'oeufs, Holandsky: Eieretende slang, Španělsky: Culebra comedora de huevos

Foto: http://www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.