Vejcožrout africký je domovem v severovýchodní Africe.
V dospělosti jsou jedinci dlouzí od 80 do 120 centimetrů. V nebezpečí se vejcožrout africký střídavě stáčí a rozbaluje a přitom vydává řehtavě zvuky. Je schopen „zvětšit“ dolní čelist a hltan až na čtyřnásobek obvodu své hlavy. V jeho hltanu se nalézají zubní sklovinou potažené výběžky obratlů, jejichž pomocí drtí skořápky polknutých vajec a po strávení obsahu je vyvrhuje. Samičky často rostou rychleji než samečci a dorůstají do větších rozměrů. Samečci mají delší ocas se silnějším kořenem. Eliptická pupila je orientována vertikálně.
Pro jeden pár vejcožrouta afrického o délce těla 80 centimetrů budeme potřebovat terárium o minimální velikosti 120 x 60 x 100 centimetrů. Na dno terária položíme nejlépe písek a drobný štěrk nebo kůru z pinie. Úkryty vybudujeme z kamenů, kamenných ploten nebo z kusů kůry korkovníku. K lezení poslouží větev. Scházet nesmí ani dostatečné velká koupací nádoba. K odpočinku či ke krmení upravíme vejcožroutovi ptačí hnízdo.
Vejcožrout africký má být v zajetí krmen, jak napovídá jeho název, vejci. Nabízíme mu vejce křepelek a zpěvných ptáků. Slepičí vejce jsou příliš velká a použitelná jen pro samičky s délkou těla nad 80 centimetrů.
Komentáře ke zvířeti