Hroznýšovec duhový, subsp. cenchria

Epicrates cenchria cenchria

Výskyt: Brazílie
Velikost: 1,2-1,5 m
Březost: 5-6 měsíců
Počet mláďat: Až 30 ks
Krmivo: Potkani, myši
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7476 zobrazení     0 komentářů

Hroznýšovec duhový, subsp. cenchria obývá ve volné přírodě Brazílii. Hroznýšovec duhový žije na stromech v tropickém lese, i když se s ním můžeme setkat také na zemi, a to dokonce ve skalnatém prostředí a v kulturní krajině, kde žije v blízkosti vod.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 120-150 (výjimečně až 180) centimetrů. Kožní šupiny jsou irizující, což těmto hadům dodává měnivé zbarvení, které se mění podle toho, v jakém úhlu dopadají na jejich tělo světelné paprsky a také z jakého úhlu jej pozorujeme. Vznikají tak různé barevné varianty a odstíny.

Pro jednoho hroznýšovce duhového o délce zhruba 180 centimetrů je nutné založit terárium s rozměry 150 x 75 x 150 centimetrů. Při chovu několika hroznýšovců je třeba pro každého dalšího zvětšit plochu terária asi o dalších 25 procent, ještě větší prostor však nebude nikdy na škodu. K zařízení nádrže patří úkryty z kusů kůry korkovníku, pařezy a podobný materiál. Instalujeme také mělkou koupací nádrž a několik větví k lezení. Dno terária vyplníme rašelinou nebo kokosovým substrátem, který musíme na několika místech udržovat vlhký.

Hroznýšovec duhový subsp. cenchria konzumuje v zajetí převážně myši, také mláďata potkanů; vše v závislosti na velikosti chovaných hadů.

Hroznýšovec duhový, subsp. cenchriaNázvy ve světě

Anglicky: Brazilian Rainbow Boa, Německy: Rote Regenbogenboa

Foto: http://zoology.hostei.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.