Veleštír promáčkloklepetý

Pandinus cavimanus

Výskyt: Tanzanie
Velikost: kolem 15 cm
Krmivo: Cvrčci, sarančata
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5586 zobrazení     0 komentářů

Veleštír promáčkloklepetý obývá ve volné přírodě východní Afriku, především Tanzanii. Jeho domovem jsou převážně vlhké savany, kde žije při zemi, ukrytý pod větvemi, kusy kůry nebo pod listím.

Velikost těla dosahuje maximálně 15 centimetrů. U samečků jsou některé smyslové hřebínky delší. Projevuje se u nich výborná zraková ostrost. Klepeta tohoto jinak černého veleštíra mají načervenalý opalizující lesk. Po pářícím rituálu a převzetí spermatoforů samičkou se partneři od sebe rychle oddělí. Na rozdíl od jiných štírů je velmi pokojný a lze ho dobře pozorovat.

Terárium pro jednoho veleštíra promáčkloklepetého by mělo mít větší rozměry, než je předepsané minimum. Poněvadž rád běhá, doporučujeme nádrž o minimální velikosti alespoň 60 x 40 x 40 centimetrů. S oblibou si tento druh také vyhrabává hluboké chodby, proto je třeba připravit v teráriu dno vysoké 25-30 centimetrů. Využijeme k tomu zeminu nebo směs zeminy a písku. Úkryt i místo k odpočinku můžeme vytvořit ve formě dutin z kůry korkovníku. Zařízení terária doplňuje mělká napájecí miska se stále čerstvou vodou.

Veleštír promáčkloklepetý konzumuje v zajetí cvrčky domácí nebo cvrčky banánové, šváby a také sarančata.

Veleštír promáčkloklepetýNázvy ve světě

Anglicky: Red claw scorpion

Foto: http://www.skorpionforen.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.