Varan drsnokrký

Varanus rudicollis

Výskyt: Indonésie, Thajsko, Filipíny
Velikost: 120-150 cm
Počet vajec: 2-14 ks, 2-3x za rok
Inkubace: 90-166 dnů
Krmivo: Hmyz
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7871 zobrazení     0 komentářů

Varan drsnokrký obývá ve volné přírodě Indonésii, Thajsko, Malajsii, Filipíny, obývá v těchto zemích deštné pralesy a mangrovové porosty.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla 1,2-1,5 metru, z toho samozřejmě představuje podstatnou část ocas. Varan drsnokrký je velmi silný a aktivní. Zatímco juvenilní exempláře ještě mají na těle kresbu, adultní jedinci jsou většinou černě zbarvení a bez kresby. Samečci jsou větší než samičky a mají viditelné hemipenisové kapsy.

Pro jeden pár těchto ještěrů doporučujeme založit terárium o minimální velikosti 150 x 100 x 150 centimetrů. Větší a zejména vyšší terárium by bylo samozřejmě o mnoho výhodnější. Nádrž pro koupel nebo vodní oddíl terária by měl zabírat alespoň třetinu plochy nádrže a musí varanům poskytovat různé hluboké oblasti. Na dno suchozemské části terária položíme směs zeminy nebo písku a rašeliny. Stabilní větve k lezení a k úkrytu by mély být uložené ve vyšších patrech. Pouze takto upravené terárium poskytne chovaným varanům optimální životní prostředí. Varan drsnokrký se v zajetí dožívá věku 10 až 15 let.

Tento druh varana bychom měli v zajetí krmit nejrůznějším hmyzem. Krmení myšmi a jinými savci se příliš nedoporučuje!

Varan drsnokrkýNázvy ve světě

Anglicky: Roughneck Monitor, Německy: Rauhnackenwaran

Foto: http://www.zooinstitutes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.