Varan Mertensův

Varanus mertensi

Výskyt: Austrálie
Velikost: 150 cm
Počet vajec: 10 ks, 3x do roka
Inkubace: 180-200 dnů
Krmivo: Hmyz, larvy, ryby
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5714 zobrazení     0 komentářů

Varan Mertensův obývá severní teritorium, Austrálii. Varan Mertensův obývá břehy potoků a řek a vodní prostředí opouští pouze při slunění.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla kolem 1,5 (výjimečně až 1,7) metru, z toho asi 90 (až 100) centimetrů tvoří ocas, jehož středem se táhne dobře znatelný kýl. Koncová část ocasu je oploštělá a pádnými pohyby usnadňuje varanovi plavání. Základní tmavé, olivové zelené zbarvení těla je na hřbetě zdobené ojedinělými světlými skvrnami, orámovanými černými šupinami. Hrdlo je svítivě žluté.

Pro jeden pár těchto ještěrů potřebujeme terárium o minimální velikosti alespoň 200 x 80 x 80 centimetrů, i když větší rozměry budou jistě mnohem příhodnější. V teráriu buď vytvoříme malou plošinu, nebo místo pro slunění umístíme přímo do vody. V obou případech k tomu využijeme kameny nebo torzo kmenů. Tento druh se daří v teráriu úspěšní rozmnožovat již několik let. Aby oplozené samičky neupadaly do stresových situací a byly schopné se vyklást, musíme obě pohlaví ihned po období pářeni od sebe oddělit.

Varan Mertensův požírá v zajetí hmyz a jeho larvy, ryby (až 80 procent jídelníčku). Žádné myši ani jiné savce srovnatelné velikosti těmto varanům nenabízíme!

Varan MertensůvNázvy ve světě

Anglicky: Mertens's Water Monitor, Německy: Mertens Wasserwaran, Slovensky: Varan Mertensov

Foto: http://www.worldofstock.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.