Scink uťatý

Tiliqua rugosa

Výskyt: Jih Austrálie
Velikost: 35-45 cm
Březost: 1 měsíc
Počet mláďat: 1-2 ks
Krmivo: Ovoce, zelenina, hmyz
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8154 zobrazení     1 komentář

Scink uťatý se ve volné přírodě vyskytuje na jihu Austrálie.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla kolem 35-40 centimetrů. Popisují se čtyři poddruhy tohoto druhu scinka. Charakteristické jsou velké, střechovitě se překrývající šupiny s hrbolky a modře zbarvený jazyk. Tvarem těla a ošupením připomíná scink uťatý jedlovou šišku. Svého tlustého ocasu klínovitého tvaru, připomínajícího druhou hlavu, využívá v nebezpečí k oklamání nepřítele. Samečci mají větší hlavu a užší pánev.

Pro jeden pár budeme potřebovat terárium o minimální velikosti alespoň 150 x 50 x 80 centimetrů, i když prostornější terárium bude samozřejmě o mnoho výhodnější. Tento druh ještěra vyžaduje velmi intenzivní osvětlení. Na dno použijeme písek, kameny nebo stabilní kamenné sestavy, dále kusy kůry z korkovníku a větší počet robustnějších rostlin. Pokud použijeme živé rostliny, nesmí to být samozřejmě jedovaté druhy. Scink uťatý je totiž z 80 procent vegetarián. Zařízení terária kompletuje napájecí miska naplněna vždy čerstvou vodou.

Scink uťatý se živí salátem a další zeleninou, ovocem, květy a listy pampelišek, ale nepodáváme žádné citrusové plody! Živočišné krmivo: typický krmný hmyz a mláďata myší.

Scink uťatýNázvy ve světě

Anglicky: Shingleback Lizard, Německy: Tannenzapfenechse

Foto: http://australianmuseum.net.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.02.2016, 12:15
Kolik takový scink stojí a kde se dá sehnat.
Děkuji