Amazoňan žlutohlavý

Amazona ochrocephala

Výskyt: Mexiko-viz text
Velikost: okolo 40 cm, záleží na poddruhu
Hmotnost: 450 g
Kroužek: 11,0 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 30 dní trvá inkubační doba, mláďata vylétávají po 60 dnech
Potrava: směs pro velké papoušky + ovoce
Cena: Kolem 13 000 Kč za mladého ptáka, záleží na poddruhu
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     85345 zobrazení     2 komentáře

Život v přírodě

Tohoto papouška nalezneme ve volné přírodě převážně na území Mexika. Lokální výskyt zjištěn především na západním pobřeží dále pak na severu Nueva Leonu, jižně přes Tamaulipas a na Oaxacu, Tobasko východně. Obývá listnaté pobřežní lesy, mangrovové porosty a vždyzelené tropické lesy v Belize, nadmořská výška nepřesahuje většinou 700m n. m. Amazoňan žlutohlavý se zdržuje v párech, vyjímečně v menších skupinkách a to jenom v mimohnízdním období. Hnízdní v dutinách stromů od března do května, občas zalétávají na kukuřičné a ovocné plantáže. Početní stav ve volné přírodě rapidně klesá, především díky kácení lesů zemědělci, kteří hledají novou ornou půdu a také masovým odchytem ptáků v 70. letech 20. století. I v dnešní době vybírají domorodci mláďata z hnízd a pašují je přes hranice do Guayany. V Evropě je zvláště nominátní subspecie velmi oblíbena z důvod rychlé aklimatizace a v případě ochočení fixace na člověka.

Popis podle Vašíčka

Samec: zelený, na spodině bledší a žlutější, čelo a uzdičku má žluté, variabilně zbarvené zeleně, temeno žluté, někdy má žlutá péra okolo očí, příuší a líce jasně smaragdově zelené, péra na zadním krku a týlu zelená, lemovaná černě, holenní peří zelené, variabilně se žlutým zbarvením. Ohbí křídla má červené a okraje křídla žlutavě zelené. Letky ruční a loketní zelené, směrem ke špici fialově modré, pět letek loketních na vnější straně tvoří zrcátko, spodní krovky křídelní a spodní strana letek jsou zelené. Ocasní péra zelená, na špici žlutavě zelená, krajní ocasní péra na vnitřní straně u kořene červená, na vnější straně modře lemovaná. Zobák je tmavě šedý u kořene na horní části z obou stran oranžový, duhovka oranžová, běhák bledě šedý. Samice stejně zbarvena jako samec, proto se pro tento druh doporučuje pro rozeznání pohlaví použít metodu DNA. Mladí ptáci: tmavěji zelení než dospělí, péra na týlu a zadní části krku s tmavším lemováním, žluté temeno a červené ohbí křídla mají méně rozsáhlé (nebo chybí), zobák celý tmavě šedý, duhovku tmavě šedou. Křídlo nemá červené zrcátko.

Chov

Amazoňan žlutohlavý patří spolu s oranžovokřídlým a modročelým mezi nejčastěji chované papoušky rodu Amazona. Je velice žádaný a to hlavně jako domácí mazlíček, je schopen se naučit imitovat velké množství slov a zvuků. Přestože je jeho cena ještě pořád poměrně vysoká (min. 20 000Kč), tak odchov není zas tak problematický. Předpokladem pro úspěch je jako u všech ptáků: harmonizující pár, výživa a chovatelské zařízení. Je samozřejmě více faktorů a elementů, které ptáky stimulují nebo naopak inhibují ptáky při hnízdění, ale již zmiňované jsou podmínky, které může chovatel nějakým způsobem ovlivnit. Základem krmení je směs pro velké papoušky doplněná různými druhy ovoce a zeleniny (citrusy, jablka, broskve, nektarinky, rybíz, jeřabiny, atd.). Nesmí chybět grit nebo písek na trávení a sépiová kost, každodenní čistá voda je podmínkou, protože se ptáci rádi koupu, ale ještě víc mají možná rádi sprchování, proto by měli mít k dispozici venkovní voliéry, ve kterých se mohou nechat svlažit deštěm nebo hadicí. Ideálním řešením je kombinovaná voliéra 4m výletky a 2m zálety. Zimoviště by mělo být v zimních měsících temperováno na minimálních 10°C. Do ubikace umístíme dostatečné množství provazů, větví, hraček a ostatních podobných předmětů, které ptáky zabaví. Pokud usilujeme o odchov doporučuji koupit kvalitní chovný materiál čítající více než 2 mladé jedince, ideální 4 nebo 6. Ptáci si stejně jako ve volné přírodě zvolí partnera přirozeným výběrem. Tuto skupinku umístíme do prostornější voliéry, aby ptáci zmohutněli. Po roce až dvou by se měli vytvořit stálé páry, které umístíme do již zmíněných samostatných ubikací, liché kusy vyřadíme z chovu. Amazoňan žlutohlavý dospívá ve stáří 3-4 letech, po této době umístíme harmonizujícímu páru do kryté části několik budek o minimální šířce 40cm a výšce 1m. Vysteleme jí hoblinami nebo rašelinou. Ptáci si budky všímají pouze v období hnízdění. Pokud dojde k opakovanému páření, tak samička naklade zpravidla 2-3 vejce. Inkubační doba trvá 30 dní. Mláďata vylétávají z budky cca po 60 dnech. Ze začátku jsou dosti nemotorná a rodiče je minimálně ještě měsíc měsíc přikrmují a vodí. Potom je lepší mladé odstavit.

Poddruhy

Je známo celkem 9 zeměpisných forem, u nkt. forem se ještě odlišují subspecie.
Amazona ochrocephala ochrocephala
Amazona ochrocephala xantholaema
Amazona ochrocephala nattereri
Amazona ochrocephala panamensis
Amazona ochrocephala auropalliata
Amazona ochrocephala parvipes
Amazona ochrocephala belizensis
Amazona ochrocephala oratrix
Amazona ochrocephala tresmariae

Amazoňan žlutohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Amazona ochrocephala, Anglicky: Yellow-crowned Parrot, Dánsky: Gulisset Amazone, Finsky: amazonianamatsoni, Francouzsky: Amazone à front jaune, Holandsky: Geelvoorhoofdamazone, Italsky: Amazzone corona gialla, Japonsky: kibitaiboushiinko, Japonsky 2: キビタイボウシインコ, Norsky: Gulkroneamazon, Německy: Gelbscheitelamazone, Polsky: amazonka zóltoglowa, Portugalsky: Papagaio-campeiro, Rusky: Суринамский амазон, Slovensky: amazoňan štvorfarebný, portugalštině brazilské: Papagaio-campeiro, Čínsky: 黄冠鹦哥, Španělsky: Amazona Real, Švédsky: Gulkronad amazon

Použitá literatura

Informace o popisu: Vašíček, M; Papoušci Nového světa

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.04.2020, 15:02
já sem kus vystřihl z textu aby to bylo pod 500 slov takže ten začátek nedává chvíli smysl sorry
13.04.2020, 15:01
popřípadě jakej papoušek kromně amazonanů splnuje moje podmínky (zní to blbě ale nevím jak to jinak napsat nejsem čech sem polák a o to je to pro mně těžší ale bydlím v česku )
takže papoušek co bych chtěl mít by se musel chovat takle ale nevím jakej druh si vabrat : mněl by být mazliví
mněl by umnět napodobovat slova a zvuky (stačí mi 2-3 )
musí být velký
a bude se dobře dokrmovat (papouška si dokrmím já )