Ploskorep Henkelův

Uroplatus henkeli

Výskyt: Madagaskar
Velikost: 25 cm
Krmivo: Cvrčci, sarančata
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7328 zobrazení     1 komentář

Ploskorep Henkelův se ve volné přírodě nachází v severozápadní části Madagaskaru.

V dospělosti dosahuje velikosti kolem 25 centimetrů, ovšem z toho asi 7-10 centimetrů tvoří ocas. Typické pro samečky jsou, vedle nápadných hemipenisových pochev, hnědé skvrny na základním žlutém zbarvení. Samičky jsou šedobéžové a mají po těle rozeseté jemné skvrnky.

Pro jeden pár založíme terárium o minimálních rozměrech 100 x 60 x 150 centimetrů, raději však volíme větší rozměry, pokud nám to naše možnosti dovolí. Na dno položíme na perlit či hrubý písek bukové listí. V teráriu musí být dostatek bambusu nebo odkůrovaných větví, které rozložíme ve větších vzdálenostech, aby gekoni mohli skákat z větve na větev.

Do terária zasadíme i více robustních rostlin, v jejichž hustém porostu se budou ukrývat. Vysokou vzdušnou vlhkost udržujeme častým rosením či pomocí kropícího zařízení řízeného spínacími hodinami. Chovat tyto gekony ve větších skupinách lze jen v prostorných teráriích, v menších se dostávají do stresových situací.

Ploskorep Henkelův by měl být krmen každé dva dny. Podáváme cvrčky a sarančata (pro každého gekona pouze 1-2 exempláře hmyzu), larvy zlatohlávka nebo zavíječe voskového len ojediněle.

Ploskorep HenkelůvNázvy ve světě

Anglicky: Frilled Leaf-tail Gecko

Foto: http://www.reptileforums.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.11.2019, 17:51
Jsou ploskorepové vhodný pro držení v ruce (mazlení)