Gekon širokoprstý

Ptyodactylus hasselquistii

Výskyt: Severní Afrika
Velikost: 16 cm
Počet vajec: 2 ks, 3-5x ročně
Inkubace: 55-60 dnů
Krmivo: Cvrčci, moučné červy
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6846 zobrazení     1 komentář

Gekon širokoprstý obývá ve volné přírodě severní Afriku, také se objevuje v Iránu a Iráku. Žije především ve skalnatém prostředí, a protože leze i po zdech domu, radíme jej i k synantropním druhům, které žijí v blízkosti lidských sídlišť.

Délka těla se pohybuje maximálně kolem 16 centimetrů. Popisují se dva poddruhy. Gekon širokoprstý má na prstech končetin částečně vyvinuté rohovité lamely, které mu dovolují používat strmé a velmi hladké stěny. Samečci mají mohutnější kořen ocasu. Samičky lepí vajíčka do skalin či puklin nebo na zdi domů, kde jsou inkubována stabilní teplotou.

Jeden pár tohoto druhu gekona musíme chovat v teráriu o minimálních rozměrech alespoň 50 x 50 x 50 centimetrů. Větší plocha je samozřejmě vždy mnohem výhodnější a bude udržovat chovná zvířata v lepší kondici. Na dno terária položíme písek a zeleň mohou nahradit umělé rostliny. Zadní stěnu a jednu z bočních stěn terária musíme upravit k lezení. Další příležitost k lezení gekonům poskytneme umístěním vhodných kamenů a kořenů, pod které se mohou také ukrývat a získat tak pocit bezpečí. Terárium rosíme pravidelné vlažnou vodou a umístíme do něho napájecí misku.

Gekon širokoprstý požírá cvrčky a moučné červy.

Gekon širokoprstýNázvy ve světě

Anglicky: Yellow Fan-fingered Gecko

Foto: http://www.flickriver.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.02.2016, 17:46
super