Gekon zední

Tarentola mauritanica

Výskyt: Severní Afrika
Velikost: 16 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubace: 60-120 dnů
Krmivo: Hmyz, pavouci, larvy
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13577 zobrazení     0 komentářů

Gekon zední obývá celý prostor Středomoří, Sinaj, Kanárské ostrovy, severní Afriku. Byl zavlečen do Kalifornie a Uruguaye. Tento druh gekona žije na stromech i na skalách, kde se ukrývá do puklin. Často jej vídáme v blízkosti lidských sídlišť, kde leze i po zdech domů.

V dospělosti dorůstá gekon zední délky 16 centimetrů. Popisuje se více poddruhů. Má mohutnější stlačené tělo, kryté kýlnatými šupinami s výběžky. Kromě rohovitých přísavných lamel má tento druh gekona na třetím a čtvrtém prstě i malé drápy, u samiček zatažitelné. Jako gekon s typickou noční aktivitou má svislou zornici a srostlá víčka.

Pro jednoho gekona zedního budeme potřebovat terárium o minimálních rozměrech 50 x 50 x 70 centimetrů. Na dno položíme směs zeminy a písku, kterou musíme udržovat stále mírně vlhkou. Zadní stěnu terária přizpůsobíme k lezení zvířat. Úkryty a místa k odpočinku vybudujeme z kamenů, kůry korkovníku nebo nějakého podobného materiálu. Poněvadž se gekon zední přes den rád sluní, musíme mu k tomu upravit vhodné vyvýšené místo. Zařízení terária kompletuje mělká miska s vodou.

Gekon zední se doporučuje krmit běžně dostupným hmyzem, jako například pavouky, hmyzem a také jeho larvami.

Gekon zedníNázvy ve světě

Anglicky: Common Wall Gecko, Německy: Mauergecko, Francouzsky: Tarente commune, Chorvatsky: Zidni macaklin, Italsky: Tarantola, Polsky: Gekon murowy, Španělsky: Salamanquesa común

Foto: http://cs.balcanica.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.