Gekon druhu Teratoscincus microlepis

Teratoscincus microlepis

Výskyt: Afghánistán, Pákistán
Velikost: 15 cm
Počet vajec: 2 ks, vícekrát ročně
Inkubace: 90-150 dnů
Krmivo: Cvrčci, švábi, ovoce
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3875 zobrazení     1 komentář

Gekon druhu Teratoscincus microlepis obývá ve volné přírodě jihozápad Pákistánu, jihovýchod Iránu a Afghánistán. Obývá pouště a polopouště, kde si někdy vyhrabává hluboké nory nebo využívá opuštěné nory drobných savců.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla 15 centimetrů. Základní zbarvení těla tohoto malého gekona je světle hnědé, s tmavě hnědými proužky. Končetiny jsou načervenalé, hlava namodralá. Hemipenisové pochvy samečků jsou lehce zduřelé. Ocas má lomivé místo, na kterém se část ocasu může v nebezpečí odlomit. Kolem očí jsou hřebínkovité šupiny, které je chrání před agresivním pískem. Soudí se, že se tento gekon dožívá věku až 13 let.

Pro jeden pár gekona tohoto druhu potřebujeme terárium o minimální velikosti alespoň 80 x 40 x 30 centimetrů. Samozřejmě pokud nám to podmínky dovolí, volníme ještě větší rozměry terária. Tito gekoni s oblibou hrabou, proto musíme na dno navršit nejméně 5 centimetrů vysokou vrstvu směsi jílu a písku. Na jednom místě udržujeme dno stále vlhké. K úkrytu a k odpočinku položíme do nádrže kořeny a postavíme stabilní kamennou skalku. Nakonec přidáme malou mělkou misku s vodou.

Gekon druhu Teratoscincus microlepis požírá především drobné cvrčky, šváby, zavíječe voskového a občas i ovoce nebo různé bobule.

Gekon druhu Teratoscincus microlepisNázvy ve světě

Anglicky: Geckoes, Německy: Geckos, Chorvatsky: Macaklini

Foto: http://www.tc.umn.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.03.2021, 11:52
G