Gekon zlatý

Gekko ulikovskii

Výskyt: Vietnam
Velikost: 20 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubace: 60-65 dnů
Krmivo: Hmyz, sladké ovoce
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8962 zobrazení     0 komentářů

Gekon zlatý obývá ve volné přírodě Vietnam (provincie Gilai Kon Tum). Ve Vietnamu žije v tropických a subtropických deštných a horských lesích, zejména na větších pískovcových formacích s větším počtem hlubších puklin, které poskytují gekonům bezpečný úkryt.

Gekon zlatý dosahuje délky těla zhruba 20 centimetrů, vzácněji až 25 centimetrů. Základní zbarvení těla se mění v závislosti na teplotě z hnědé (ráno) přes různé odstíny zelené až po zlatou. Břišní strana těla je světle hnědá až bílá, vypadá ale namodrale. Samečci gekona zlatého jsou větší než samičky a mají silnější kořen ocasu.

Absolutní minimum pro chov jednoho páru je terárium o rozměrech 50 x 50 x 80 centimetrů. Mnohem lepší je však poskytnout těmto gekonům více prostoru. Dno vyplníme směsí písku a zeminy. K zařízení terária pro tohoto gekona patří i koupací vanička, větve poskytující příležitost k lezení a korkové dutiny, umožňující úkryt pro pocit bezpečí.

K lezení a k úkrytu by měla být upravena rovněž zadní stěna terária. Je to rychle se pohybující gekon, kterému bychom mohli při chytání snadno ulomit část ocasu, proto je potřeba manipulovat s tímto ještěrem pouze v případě nutnosti a s velkou opatrností.

Gekon zlatý požírá běžně dostupný hmyz, ale občas i sladké ovoce.

Gekon zlatýNázvy ve světě

Anglicky: Golden Gecko

Foto: http://zoo-info.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.