Leguán obojkový

Crotaphytus collaris

Výskyt: Mexiko
Velikost: 30 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubace: 50-60 dnů
Krmivo: Sarančata, cvrčci
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19483 zobrazení     2 komentáře

Leguán obojkový obývá ve volné přírodě USA a Mexiko. Zdržuje se nejraději na kamenitých stráních.

Dospělí jedinci leguána obojkového dorůstají délky těla až 30 centimetrů. Zbarvení leguána obojkového se různí podle příslušnosti k určitému poddruhu.

U samečků nominátní formy Crotaphytus collaris collaris je základní zbarvení těla světle modrozelené; menší samičky jsou tmavě hnědozelené. Samečci mají nápadný krční límec a větší hlavu. Na hřbetě obou pohlaví je mnoho bílých skvrn. Tito leguáni jsou velmi vnímaví a také velmi živí.

Pro jeden pár leguána budeme potřebovat terárium o minimálních rozměrech 150 x 60 x 90 centimetrů. Dno terária by mělo být kamenité a bez písku. Aby se leguánům v teráriu dobře dařilo, musíme pro ně sestavit stabilní kamennou skalku s dutinovými úkryty pro pocit bezpečí, ale musíme v teráriu ponechat i dostatek místa k volnému pohybu zvířat. Zařízení terária doplňuje vhodná nádoba s vodou, korkové dutiny a rostliny, které příležitostně rosíme vlažnou vodou.

Leguán obojkový dává přednost velkému hmyzu (například požírá sarančata, housenky zavíječe voskového, cvrčky); pokud budeme krmit drobnějším hmyzem, musíme ho podávat samozřejmě o něco více!

Leguán obojkovýNázvy ve světě

Anglicky: Collared Lizard, Německy: Halsbandleguan

Foto: http://zientziakultura.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.04.2019, 10:26
Mám dotaz: jaká je cena nebo, kde cenu najdu na tomto webu.
Díky
Robin
03.06.2017, 09:44
Stačí terarium o velikosti 100x50x50cm.