Leguánek měnivý

Leiocephalus carinatus

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 27 cm
Počet vajec: 4-11 ks, až 4x ročně
Inkubace: 60-80 dnů
Krmivo: Běžný hmyz + ovoce
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5961 zobrazení     0 komentářů

Leguánek měnivý je rozšířen na Kubě a sousedních ostrovech; na Floridu byl později zavlečen. Nejraději se zdržuje na kamenitých místech, ale dokáže i lézt po rostlinách.

V dospělosti dosahuje tento druh leguánka délky těla maximálně 27 centimetrů. Z této délky však připadá asi 13 centimetrů na ocas. Typické pro leguánka měnivého jsou velké šupiny. Zbarvení kolísá mezi šedozelenou a šedohnědou, se světlými skvrnami po celém těle. Na ocase jsou světlé a tmavé pruhy. V nebezpečí tento leguánek zvedá rozvinutý ocas do vertikální polohy a pohybuje s ním sem tam.

Terárium pro jeden pár musí mít minimální velikost alespoň 180 x 80 x 100 centimetrů, větší by ale bylo pro tyto čilé ještěry mnohem vhodnější a udržovalo by je to v lepší kondici. Polovinu dna nádrže pokryjeme pískem, ve druhé polovině bude podklad tvořit směs písku a jílu. Doporučuje se na zadní stěně vybudovat skalní stěnu s vodorovnými odpočívadly.

Do terária umístíme plochou napájecí misku, kořeny, kameny a menší (ovšem stabilní) skalku s úkryty pro pocit bezpečí. Leguánek měnivý vyžaduje intenzivní osvětlení terária a jedením tát denně rosení.

Leguánek měnivý požírá běžný hmyz pro krmení ještěrů, žížaly, ovoce a květy.

Leguánek měnivýNázvy ve světě

Anglicky: Carinate Curly-tailed Lizard, Španělsky: Perrito de costa

Foto: http://www.eddmaps.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.