Leguánek haitský

Leiocephalus schreibersi

Výskyt: Haiti
Velikost: 25 cm
Krmivo: Cvrčci, švábi, hmyz
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5140 zobrazení     0 komentářů

Leguánek haitský je rozšířen, jak napovídá jeho druhový název na Haiti. Nalézáme ho ve velmi suchých krajinách.

V dospělosti dorůstá délky těla až 25 centimetrů. Základní zbarvení těla samečka je béžové, s různými odstíny hnědi a s klínovitými příčnými pruhy na hřbetě. Břicho je téměř bílé. Po stranách ocasu jsou jednotlivé a na břišní straně těla převážně červené šupiny. Jinak je téměř celý ocas zbarvený tyrkysově. Nápadná je oranžová rovněž „maska“ a laterálně situované příčné, červeně zbarvené pruhy. Samičky jsou menší, jejich tělo je nahnědlé a má typickou kresbu. Celkově má leguánek haitský velmi robustní vzhled.

Pro jeden pár leguánků haitských musíme založit terárium o minimální velikosti 100 x 80 x 50 centimetrů. Samozřejmě, pokud nám to prostor dovolí, poskytneme tomuto druhu ještě větší terárium. Dno je složené z písku, který musíme v jednom z koutů terária udržovat stále vlhký. Úkryty i plochy k prezentaci sestavíme z dutých kořenů nebo ze štěrkových kup. V teráriu můžeme také založit travnatý porost (i umělý), který vytvoří další úkryty.

Jako potravu požírá leguánek haitský cvrčky, šváby, zavíječe voskového a jeho housenky, mouchy, pavouky, strašilky, drobný zophobas a občas i květy a různé plody.

Leguánek haitskýNázvy ve světě

Anglicky: Red-sided Curly-tailed Lizard, Německy: Haiti-Glattkopfleguan

Foto: http://www.diskusmann.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.