Anolis vepří

Anolis porcatus

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 25 cm
Počet vajec: 1-2 ks, vícekrát ročně
Inkubace: 45-60 dnů
Krmivo: Krmný hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5244 zobrazení     0 komentářů

Anolis vepří je ve volné přírodě rozšířen na Kubě a Bahamách, kde tento druh obývá křoviny, stromy a ploty v otevřené krajině.

V dospělosti dorůstá anolis vepří maximální délky těla 25 centimetrů. Sameček přes den vysedává na svém oblíbeném místě, kde se rád sluní; na takových místech bývají samozřejmě tolerovány i samičky.

K upoutání pozornosti samiček pokyvuje sameček svou hlavou a prezentuje se červeným hrdelním lalokem. Samečci jsou silně teritoriální. Nadměrná populační hustota v teráriu u nich vyvolává trvalou stresovou situaci, což podstatně zkracuje životní cyklus chovaných exemplářů. Samečci jsou větší než samičky, mají vínově červený hrdelní vak, krytý bílými šupinami, a vztyčitelný hřbetní a šíjový lem. Samečci mají také zvětšené postanální šupiny, zatímco u samiček je na hřbetě zjevný bílý, tmavě lemovaný pruh.

Pro chov skupiny tří exemplářů potřebujeme terárium o minimální velikosti 100 x 60 x 100 centimetrů, samozřejmě čím větší rozměry, tím lépe. Na dno, tvořené směsí písku a zeminy, položíme hodně větví a zasadíme rostliny, které anolisové využijí k úkrytu i lezení.

Anolis vepří požírá drobný hmyz, jako jsou například cvrčci, mouchy a také jejich larvy.

Anolis vepříNázvy ve světě

Anglicky: Caribbean Anole

Foto: http://www.discoverlife.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.