Bazilišek zelený

Basiliscus plumifrons

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 70 cm
Hmotnost: 300-600 g
Počet vajec: 4-17 ks
Inkubace: 50-75 dnů
Krmivo: Krmný hmyz, myši, ryby
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     21137 zobrazení     2 komentáře

Bazilišek zelený se vyskytuje ve střední Americe. Žije na stromech deštného lesa, vždy v bezprostřední blízkosti vodních ploch a toků. Před vetřelcem uniká skokem do vody.

Délka se u dospělých jedinců pohybuje maximálně kolem 70 centimetrů, z toho ovšem 75 procent připadá na ocas. Bazilišek zelený výborně šplhá a plave. Samečci mají vysokou přilbu na hlavě, složenou z laloků. Samičky nemají téměř žádné kožní duplikatury, viditelný je pouze hlavový lalok.

Terárium pro chov jednoho páru by mělo mít rozměry alespoň 200 x 100 x 200 centimetrů, pokud nám to podmínky dovolí, volíme ještě větší rozměry. Vhodné je akvaterárium nebo vlhké terárium s vodní nádrží. V obou případech by měla být vodní nádrž hluboká 12-15 centimetrů a plocha vodní hladiny dvakrát větší, než kolik činí délka hlavy + trupu adultního baziliška (bez ocasu), zhruba tedy 50 x 50 centimetrů. V teráriu musí být rozmístěny vertikálně i horizontálně situované větve k lezení, chybět nesmí ani robustní (popřípadě umělé) rostliny, které baziliškům poskytnou vhodný úkryt, kde se budou cítit v bezpečí.

Bazilišek zelený přijímá všechen typický krmný hmyz, ale žere i ryby, mláďata myší a plže. Občas pojídá tento druh i různé plody a květy.

Bazilišek zelenýNázvy ve světě

Anglicky: Green Basilisk, Německy: Stirnlappenbasilisk, Maďarsky: Sisakos baziliszkusz, Polsky: Bazyliszek płatkogłowy

Foto: http://www.the-livingrainforest.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.02.2017, 19:54
A jaký hmyz??????
01.06.2015, 21:16
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli by mohli být spolu páreček bazilišků na pořád v jednom teráriu. Děkuji