Anolis šedý

Anolis sagrei

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 18 cm
Počet vajec: 1-2 ks, vícekrát ročně
Inkubace: 36-45 dnů
Krmivo: Hmyz, pavouci
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     42373 zobrazení     1 komentář

Anolis šedý obývá ve volné přírodě jižní část severní až severní část Střední Ameriky. Anolis šedý dává přednost terestrickému životu v otevřené krajině, často i v okolí lidských sídlišť.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla až 18 centimetrů, z toho ovšem 75 procent tvoří ocas. Tento druh má šedohnědé zbarvení s tmavšími čárkami či skvrnami. Samečci jsou robustnější než samičky, mají větší hlavu a hrdelní vak. Samičky mají na hřbetě světlý pruh kosočtverečného tvaru.

Pro jeden pár dospělých jedinců potřebujeme terárium o minimální velikosti 80 x 60 x 70 centimetrů, samozřejmě i u tohoto druhu platí, čím větší terárium mu poskytneme, tím lépe. Na dno terária položíme rašelinu nebo směs písku a zeminy, která by měla mít jak suchá, tak i vlhká místa. Dostatek příležitostí k úkrytu poskytne anolisům hustě vysazená zeleň. I když anolisové šedí šplhají jen málo, přesto by mělo být v teráriu několik větví, které by jim to umožnily. Protože anolis šedý nešplhá do výšek, mohou být větve rozložené jen nízko při zemi. Každé ráno rozprašujeme v teráriu vodu, abychom simulovali rosu. Pro anolise je to také příležitost pro příjem tekutiny.

Jako potravu přijímá anolis šedý běžný hmyz a pavouky.

Zkušenosti chovatele Jaroslava Forejta:

Já chovám pár těchto plazů ve vysokém teráriu 26x30x45 (délka x šířka x výška). Dno jsem pokryl vrstvou lignocelu, prostor vyplnil zakroucenými větvemi, několika kameny, a květinou „skindapsus". Zadní a boční stěnu jsem pokryl vrstvou betonu a několika kamenů a posypal rovněž lignocelem. Vyhřívám žárovkou 25W pod níž jsem umístil větev, na které se anolisové šedí vyhřívají. Žárovku jsem zakryl hliněným květináčem. Jelikož mám mláďata, tak krmím každý den cvrčky posypanými vitaminovým preparátem (Vitamix REP) a drcenou sepiovou kostí. 2x denně rosím a do vody přidávám tekuté vitamíny (Sera reptilin).  

Rozdíl v pohlaví

Samec má krční lalok a je mohutnější, má větší hlavu, samice má na zádech žlutý nebo bílý pruh.

Rozmnožování

Po páření snáší samička jedno nebo dvě vajíčka, vždy ve čtrnáctidenních intervalech. Tato vajíčka zahrabává do vlhké hlíny. Vajíčka přemístíme do inkubátoru, kde se vajíčka líhnou při teplotě 26-28°C po 36-45 dnech. Mláďata chováme v malých teráriích nebo plastových krabičkách nejlépe po jednom nebo dvou kusech. Osamocený chov umožňuje snadnou kontrolu krmení a zdravotního stavu.

 

Anolis šedýNázvy ve světě

Anglicky: Brown Anole, Maďarsky: Barna anolisz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.04.2018, 14:05
a co když chci jednoho