Amazónek bronzovokřídlý

Pionus chalcopterus

Výskyt: Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru
Velikost: 29 cm
Hmotnost: 210 g
Kroužek: 10 mm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 27 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 5000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     22923 zobrazení     1 komentář

Popis

Samec je stejné zbarvený jako samice. Je celý fialově modrý, na hlavě, krku, záhlaví a týlu bronzově hnědý. Konce per jsou tmavě fialovomodré, u kořene bělavé. Brada je bílá, na hrdle mají pírka tmavorůžové lemy. Záda, plášť a lopatky tmavě bronzovozelené, přičemž pírka mají modré lemy. Spodní partie zelené, pera mají tmavé fialové okraje. Spodní ocasní krovky jsou červené, u kořene namodralé, vnější krovky křídelní a krovky ramenní jsou bronzově hnědé, krovky a letky ruční a vnější prapory loketních letek purpurově modré. Spodní křídelní krovky modré, letky modrozelené. Ocas tmavomodrý, u těla červenavý, krajní rýdovací pera s červenými lemy. Zobák žlutavý, duhovka hnědá stejně jako běhák. Mladí amazónci mají hlavu a horní partie zelenější, spodní část hnědavou, vnější křídelní krovky hnědavé se zelenými lemy.

Výskyt

Severozápadní Venezuela, západní Kolumbie, Ekvádor a pacifické pobřeží až po severozápadní Peru.

Život v přírodě

Amazónek bronzovokřídlý je horský a podhorský papoušek, běžný v lesích na svazích a v údolích mezi horami. V zimě sletuje do nižších poloh, v době dozrávání úrody létá ve společností jiných papoušků na kukuřičná a obilná pole, kde může působit škody.

Chov

Do Londýna byl poprvé amazónek bronzovokřídlý dovezen v roce 1883, dodnes je však vzácnější než mnozí jeho příbuzní, i když v poslední době se chovájí i u nás. Chov je možný jak v menších bytových klecích (se stranou 100-150 cm), tak ve skleníkových nebo venkovních voliérách. Je otužilý, ale s příchodem mrazů je nutno ho zavřít do mírně vyhřívaných zimních ubikací.

Potrava

Směs semen pro velké papoušky, ořechy, ovoce a zelenina, větve na okusování, piškoty.

Amazónek bronzovokřídlýNázvy ve světě

Latinsky: Pionus chalcopterus, Anglicky: Bronze-winged Parrot, Německy: Glanzflügelpapagei, Dánsky: Bronzevinget Pionus, Španělsky: Loro Alibronceado, Finsky: pronssiaratti, Francouzsky: Pione noire, Italsky: Pappagallo alibronzate, Japonsky: doubaneinko, Japonsky 2: ドウバネインコ, Holandsky: Bronsvleugelmargrietje, Norsky: Bronsevingepapegøye, Polsky: piona brazowoskrzydla, Rusky: Бронзовокрылый попугай, Slovensky: amazoňan bronzovokrídly, Švédsky: Bronsvingad papegoja, Čínsky: 青铜翅鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.04.2020, 12:03
Dobrý deň,
Vedeli by ste mi prisím odporúčiť chovatela, ktorý chová tento druh?
S papagájmi mám skúsenosti.