Popis
Samec je stejné zbarvený jako samice. Je celý fialově modrý, na hlavě, krku, záhlaví a týlu bronzově hnědý. Konce per jsou tmavě fialovomodré, u kořene bělavé. Brada je bílá, na hrdle mají pírka tmavorůžové lemy. Záda, plášť a lopatky tmavě bronzovozelené, přičemž pírka mají modré lemy. Spodní partie zelené, pera mají tmavé fialové okraje. Spodní ocasní krovky jsou červené, u kořene namodralé, vnější krovky křídelní a krovky ramenní jsou bronzově hnědé, krovky a letky ruční a vnější prapory loketních letek purpurově modré. Spodní křídelní krovky modré, letky modrozelené. Ocas tmavomodrý, u těla červenavý, krajní rýdovací pera s červenými lemy. Zobák žlutavý, duhovka hnědá stejně jako běhák. Mladí amazónci mají hlavu a horní partie zelenější, spodní část hnědavou, vnější křídelní krovky hnědavé se zelenými lemy.
Výskyt
Severozápadní Venezuela, západní Kolumbie, Ekvádor a pacifické pobřeží až po severozápadní Peru.
Život v přírodě
Amazónek bronzovokřídlý je horský a podhorský papoušek, běžný v lesích na svazích a v údolích mezi horami. V zimě sletuje do nižších poloh, v době dozrávání úrody létá ve společností jiných papoušků na kukuřičná a obilná pole, kde může působit škody.
Chov
Do Londýna byl poprvé amazónek bronzovokřídlý dovezen v roce 1883, dodnes je však vzácnější než mnozí jeho příbuzní, i když v poslední době se chovájí i u nás. Chov je možný jak v menších bytových klecích (se stranou 100-150 cm), tak ve skleníkových nebo venkovních voliérách. Je otužilý, ale s příchodem mrazů je nutno ho zavřít do mírně vyhřívaných zimních ubikací.
Potrava
Směs semen pro velké papoušky, ořechy, ovoce a zelenina, větve na okusování, piškoty.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Vedeli by ste mi prisím odporúčiť chovatela, ktorý chová tento druh?
S papagájmi mám skúsenosti.