Agama motýlí

Leiolepis belliana

Výskyt: Thajsko, Malajsie
Velikost: 45 cm
Krmivo: Hmyz a rostliny
velikost písma:  A A A
04.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7996 zobrazení     0 komentářů

Agama motýlí obývá ve volné přírodě Thajsko a Malajsii.

V dospělosti dorůstá tento druh agamy délky těla až 45 centimetrů. Charakteristické pro tento druh je velmi pestré zbarvení těla. Hřbet zdobí žluté podélné pruhy a drobné skvrny. Po stranách těla jsou oranžově červené a černé pruhy. Základní zbarvení kolísá mezi olivovou a tmavošedou. Samečci mají v období páření zvětšené stehenní póry. Jde o terestrické agamy pobřežního pásma.

Pro jeden pár této nádherné agamy si musíme pořídit terárium o minimální velikosti alespoň 200 x 70 x 100 centimetrů. Pro tyto velmi čilé a rychle běhající agamy budeme potřebovat větší prostor na zemi, jejíž podklad bude tvořit 30-50 centimetrů vysoká vrstva směsi písku a jílu.

V části prostoru, který musíme udržovat stále vlhký, by se teplota měla pohybovat kolem 28 °C, do další části terária umístíme větve, kořeny a malou skalku (pozor na případné sesutí kamenů!). Jednu ze stěn terária přizpůsobíme k lezení a na vhodném místě zabudujeme napájecí misku. Agama motýlí dodržuje čtyřiadvacetihodinový rytmus aktivity, v němž délka světelné fáze (mluvíme o velmi intenzivním světle) činí 12-14 hodin.

Agama motýlí požírá hmyz a také různé rostliny.

Agama motýlíNázvy ve světě

Anglicky: Common Butterfly Lizard, Německy: Schmetterlingsagame

Foto: http://www.ecologyasia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.