Agama hardún

Laudakia stellio

Výskyt: Jihovýchodní Evropa
Velikost: 20-35 cm
Březost: 40 dnů
Počet vajec: 5-10 ks, 3-5x ročně
Inkubace: 65-75 dnů
Krmivo: Krmný hmyz a plevele
velikost písma:  A A A
04.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8294 zobrazení     0 komentářů

Agama hardún je ve volné přírodě rozšířena v jihovýchodní Evropě, jihozápadní Asii a severní Africe.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla od zhruba 20 až do 35 centimetrů, z toho polovinu délky zabírá ocas. Popisuje se šest poddruhů tohoto druhu. Zbarvení těla této agamy je velmi variabilní a závislé na oblasti, ze které jedinec pochází. Nejsytější barvy vykazuje ve skupině dominantní sameček. Agama hardún je obyvatelkou skalnatých lokalit s výrazným xerotermním klimatem.

Pro tři velmi čilé exempláře si musíme pořídit prostorné terárium o minimálních o rozměrech 200 x 100 x 100 centimetrů a větší. Do terária umístíme kořeny a pevně ukotvené velké kameny. Součástí výbavy je vhodný kmen a nádoba s vodou. Dutinové úkryty vytvoříme ze sestavy kamenů (ovšem dejte pozor na jejich možné zhroucení!), ve kterých mohou agamy i odpočívat. Agama hardún vyžaduje intenzivní denní osvětlení a několikrát v týdnu musíme kropit prostor terária vodou. Teplota musí být bezpodmínečně přizpůsobena teplotě lokality, ze které agamy pocházejí.

Agama hardún požírá běžný hmyz, ale také rostlinnou potravu, jako například různé květy, jitrocel, ptačinec, jetel, pampelišky a jiné byliny.

Agama hardúnNázvy ve světě

Anglicky: Starred Agama

Foto: http://www.pbase.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.