Amazónek červenohlavý

Pionopsitta pileata

Výskyt: Brazílie, Paraguay, Argentina
Velikost: 22 cm
Hmotnost: 98 - 120 g
Kroužek: 8 mm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18954 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Amazónek červenohlavý dosahuje v dospělosti délky těla kolem 22 cm a hmotnosti 98 - 120 g. Jak už napovídá druhový název, čelo a temeno hlavy je zbarveno červeně, platí to pouze u samce, což je také hlavním rozlišovacím znakem, u samice je temeno zelené. Oči mají hnědou duhovkou, zobák je modrošedý. Krk, prsa, břicho a ocas mají zelené zbarvení. Křídla jsou zelenomodrá a končetiny tmavě šedé.

Život v přírodě

Amazónek červenohlavý obývá v přírodě Brazílii,Paraguay a Argentinu. Žije převážně v párech nebo jen malých skupinkách. Přednost dávají životu ve vrcholcích stromů. Jako ostatní amazónci se živí různými semeny a ovocem.

Chov

Noví ptáci jsou velmi citliví na chlad a nemoci, jinak se jedná o společenského a klidného papouška. Bohužel je v chovech velice ojedinělým druhem. Pro hnízdění se doporučují budky 25 x 25 x 51 cm. Samička snáší 3 - 4 vejce. Mláďata se líhnou za 24 - 25 dnů. Hnízdo opouštějí mladí amazónci po 47 - 54 dnech. Mláďata se kroužkují kroužkem o průměru 8 mm. V chovné místnosti by neměla teplota klesnout pod 15 °C. Minimální délka voliéry je 2 m.

Krmivo

V zajetí by měl dostávat velké množství ovoce a zeleniny. Z ovoce má amazónek červenohlavý v oblibě jablka, pomeranče, hrušky, granátová jablka. Ovoce by mělo tvořit zhruba 30% krmné dávky. Ze zeleniny mohou dostávat mrkev, celer, fazole, hrách. Ze zeleného krmení jsou vhodné listy pampelišky, hlávkový salát a ptačinec. Samozřejmě nesmí chybět ani směs semen, ta se podává v suchém nebo naklíčeném stavu.

Amazónek červenohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Pionopsitta pileata, Anglicky: Pileated Parrot, Německy: Scharlachkopfpapagei, Dánsky: Rødpandet Pragtpapegøje, Španělsky: Lorito Pileado, Finsky: punanaamioaratti, Francouzsky: Caïque mitré, Italsky: Pappagallo pileato, Japonsky: higashirainko, Japonsky 2: ヒガシラインコ, Holandsky: Roodkappapegaai, Norsky: Brunørepapegøye, Polsky: barwinka czerwonoglowa, Portugalsky: Cuiú-cuiú, portugalštině brazilské: Cuiú-cuiú, Rusky: Краснолобый украшенный попугай, Slovensky: amazoňan červenohlavý, Švédsky: Rödkronad papegoja, Čínsky: 红顶鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.