Agama osadní

Agama agama

Výskyt: Afrika
Velikost: 30-40 cm
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubace: 56-69 dnů
Krmivo: Hmyz a rostlinná potrava
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16144 zobrazení     2 komentáře

Agama osadní je ve volné přírodě rozšířena v centrální Africe. Popisuje se několik poddruhů tohoto druhu agamy.

V dospělosti dorůstá agama osadní délky 30-40 centimetrů. Nominátní rasa této agamy osadní žije ve skupinách, v každé s jedním dominantním samečkem. Tito ještěři jsou vybaveni zajímavou nápadnou barvoměnou; v noci jsou ale obě pohlaví zbarvená stejně - šedě. Ve světlé fázi dne jsou šedě zbarvené samičky, mláďata a submisivní samečci, zatímco dominantní sameček má ve dne nádherně kovově modře nebo olivové zelené tělo s červenou hlavou.

Pro skupinu až pěti jedinců agamy osadní potřebujeme terárium o velikosti asi 350 x 60 x 170 centimetrů, ale výhodnější je nádrž větší. Kromě písečného podkladu musíme v teráriu naaranžovat na jeho zadní stěnu skalnatý biotop s vodorovnými odpočívadly, k úkrytu a poskytnutí bezpeží poslouží různé dutiny a větve ke šplhání. Do terária musíme umístit i dostatečně velkou nádobu s vodou a navíc ještě jednou denně terárium zvlhčujeme tak, že ho vystříkáme vlažnou vodou. Pro dominantního samečka vybudujeme na vhodném místě vyhlídku z kamenů, kterou bude s oblibou navštěvovat.

Agama osadní žere hmyz, pavouky a občas i rostlinná potrava.

Agama osadníNázvy ve světě

Anglicky: Red-headed Rock Agama, Německy: Siedleragame, Francouzsky: Margouillat, Holandsky: Kolonistenagame, Italsky: Agama comune, Maďarsky: Telepes agáma, Norsky: Regnbueagam, Rusky: Агама колонистов, Španělsky: Agama común, Slovensky: Agama osadná

Foto: http://fuckyeahlizards.tumblr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.10.2018, 11:46
Dobrý den je někde v ČR k sehnání tato Agama ? Je tady nějaký chovatel. Děkuji Nováková
18.09.2016, 14:57
Mám pocit, že na obrázku je vyobrazena agama mwanzae. Co se chovu týče, jsou na tom stejně a mám pocit, že i areál rozšíření se překrývá. Mimo to v dané oblasti žije několik podobných druhů agam a jen nalézt informace o tom, která je která je úkol na pár hodin.