Želva žlutolící

Trachemys scripta scripta

Výskyt: Virgínie až Florida
Velikost: 20-27 cm
Počet vajec: 5-23 ks
Inkubace: 70-91 dnů
Krmivo: Ryby, žížaly, sarančata
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12616 zobrazení     1 komentář

Želva žlutolící je rozšířena v USA, konkrétně od jihovýchodní Virgínie až po severní Floridu.

V dospělosti dorůstá tento druh želvy velikosti 20-27 centimetrů. Želva žlutolící je jeden z poddruhů želvy nádherné, jak české jméno napovídá, typický je žlutý, svisle orientovaný pruh na tvářích za očima. Samečci jsou menší než samičky, mají velmi dlouhý ocas i kloaku daleko od krunýře. Drápy na prstech předních končetin jsou nápadné prodloužené.

Pro jeden dospělý exemplář této želvy žlutolící potřebujeme nádrž o obsahu 200 litrů a více. Výška hladiny v akváriu by měla odpovídat délce krunýře. Na dno nádrže položíme štěrk nebo písek. Důležitá je čistota vody, proto je nutná kvalitní filtrace. Ke slunění vložíme na hladinu kousky korku nebo využijeme „želví ostrůvek“, který zakoupíme ve specializované prodejně pro zvířata. Ostrůvek upevníme pod bodový zářič do vhodné vzdálenosti od něj.

Želva žlutolící konzumuje blešivce, žížaly a jiné červy, kukly mravenců, sarančata, sladkovodní ryby a jejich kousky, vodní rostliny, pampelišky, okřehek, římský salát, ptačinec. S narůstajícím stářím želvy zvyšujeme podíl rostlinné potravy. Hotové komerční krmivo raději nepoužíváme!

Želva žlutolícíNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-bellied Turtle, Německy: Buchstaben Schmuckschildkröte, Slovensky: Korytnačka písmenková žltolíca

Foto: http://koalazf.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.01.2019, 14:23
Treba k nej papiere