Želva kouzelná

Rhinoclemmys pulcherrima

Výskyt: Kostarika, Nikaraguy
Velikost: 20 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubace: 150 dnů
Krmivo: Žížaly, cvrčci, pampelišky
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7339 zobrazení     1 komentář

Želva kouzelná obývá ve volné přírodě severozápadní část Kostariky, jih Nikaraguye. Žije vždy v blízkosti vod nebo bažin.

Tento druh dorůstá v dospělosti velikosti až 20 centimetrů. Na karapaxu želvy kouzelné je kresba v podobě kruhových linií nebo očních skvrn, často černě rámovaných. Středem břišní části krunýře - plastronu - probíhá úzký černý pruh. Oči, krk a ústa jsou vroubená červenými, černě orámovanými linkami. Samečci jsou menší než samičky a mají také delší ocas. Kloaka se nachází blíže koncové části ocasu. Břišní část krunýře samečků je konkávně vyklenutá.

Pro jeden pár želv kouzelných potřebujeme terárium o minimální velikosti 100 x 100 x 50 centimetrů, samozřejmě pokud nám to podmínky dovolí, použijeme ještě větší terárium. Dno by mělo být vždy pokryté směsí mulčovací kůry a zeminy. Na tuto vrstvu potom položíme kombinaci listí a mechu. K úkrytu poslouží těmto želvám různé kořeny a kusy kůry korkovníku. Vodu v nádrži je třeba pravidelně čistit a v případě potřeby vyměňovat.

Želva kouzelná musí dostávat potravu živočišného i rostlinného původu. Střídavě podáváme tedy žížaly, cvrčky, sarančata, larvy potemníka brazilského (zophobas), pampelišky, jetel, banány aj.

Želva kouzelnáNázvy ve světě

Anglicky: Mexican Red Turtle, Německy: Pracht-Erdschildkröte, Francouzsky: Rhinoclemmyde peinte

Foto: http://home.fotocommunity.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.07.2021, 14:48
želva,kouzelná
obýva,v,severo,zapadní,časti
kostarica,jih,v,nicaraguji,žije
v,bliskosti,bažin,maso,želvy,kouzelne
se,v,pohostinství,použivá